Genel 05 AĞUSTOS 2009 / 08:18

Dünyanın tüm emekçi robotları birleşin

Kriz ortamından sadece insanlar değil robotlar da fazlasıyla payını aldı.

Kriz ortamından sadece insanlar değil robotlar da fazlasıyla payını aldı.


International Herald Tribune'ün haberine göre, Japon sanayi üretiminde yüzde 40 düşüş yaşanması, uzun süredir robotların çalışamamasına ve paslanmaya yüz tutmasına neden oldu. Japonya'da üretilmesi planlanan resepsiyonist, evcil hayvan bakıcısı robot projeleri gibi projeler de krizden  nasibini aldı. Bu projeler askıya alınmış durumda.

Robot endüstrisinin en geliştiği ülke olan Japonya'da bulunan Japon Robot Derneği'nin yaptığı açıklamada, endüstriyel robot talebinde 2008 yılında yüzde 33 düşüş yaşanırken, 2009 yılının ilk çeyreğinde yüzde 59 düşüş yaşandığı belirtiliyor. 2005 yılında 370 bin robot Japonya'daki fabrikalarda çalışıyordu.


Japon hükümetinin 2007 yılında yaptığı ülkenin teknolojik büyümesi planına göre, 2025 yılına kadar Japonya'da 1 milyon robot fabrikalarda çalışacak. Ancak yaşanan daralmadan dolayı bu planın gerçekleşmesi zor gözüküyor.


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun