Genel 03 ŞUBAT 2010 / 08:37

Dünyanın sonu geliyor

Astronotların uzaydan çektiği fotoğraf Dubai'deki projenin denize gömüldüğünü gösterdi.

Astronotların uzaydan çektiği fotoğraf Dubai'deki projenin denize gömüldüğünü gösterdi.


Dubai'de 2003 yılında büyük umutlarla temeli atılan, fakat 2008 yılında müteahhit Nakheel Properties'in parasının bitmesi nedeniyle sonlandırılan World Dubai projesinin yavaş yavaş suya gömüldüğü ortaya çıktı. Dubai'deki Palmiye Adası'nın yakınlarında, sahilden 4 kilometre açığa yapılan ve dünya haritası şeklinde dizilmiş 300 küçük adadan oluşan proje, böylece gerçek anlamıyla bir batık proje haline dönüştü.

Proje 2003'te başladığında, zenginlerin ve ünlülerin yeryüzü haritasını simgeleyen 300 adayı adeta kapışacağı öngörülüyordu. Örneğin Angelina Jolie ve Brad Pitt'in Etiyopya'yı temsil eden parçayı satın almayı düşündüğü konusunda söylentiler vardı. Ünlü Formula 1 pilotu Michael Schumacher'a da buradan bir ada hediye edilmişti.

Bu arada World Dubai projesinin internet sitesi de uzun zamandır sessizliğe gömüldü. Son taşın yerleştirilerek yapının tamamlandığını bildiren 1 Ekim 2008 tarihli güncellemeden beri sitede hiçbir hareket gözlenmiyor.

En son Nakheel Properties'in 26 milyar dolarlık borcunun geri ödemesi için erteleme talep ettiği biliniyor. Bunun yanında bir diğer yapay ada olan Palmiye Adası'nda da durum pek parlak değil. Emlak devi Donald Trump dahil, dünya devleri Palmiye Adası'ndaki projelerini krizden dolayı durdurma yoluna gidiyorlar.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun