Genel 22 HAZİRAN 2009 / 07:41

Dünyanın sonu Eylül'de geliyor

"Dünyanın sonunu getirecek" diye korkulan büyük hadron çarpıştırıcısı Eylül'de yeniden devrede.

"Dünyanın sonunu getirecek" diye korkulan büyük hadron çarpıştırıcısı Eylül'de yeniden devrede.


Geçtiğimiz yıllarda toplam 10 milyar dolar para harcanıp İsviçre-Fransa sınırında toprağın altına gömülen dünyanın en büyük atom çarpıştırıcısı LHC'nin, Eylül ayında testlere yeniden başlayacağı duyuruldu. Aslında geçtiğimiz yılın Eylül ayında çalışmaya başlayacağı düşünülen dev makine, elektrik arızasına bağlı kablolama sorunları nedeniyle çalışmaya başladıktan 9 gün sonra durmuş ve tamire alınmıştı.


LHC, veya Türkçe adıyla "Büyük Hadron Çarpıştıcısı", iç ısısı mutlak sıfıra yaklaşan 27 kilometrelik bir tünelde atomları ışık hızına yakın bir noktaya kadar hızlandırarak kafa kafaya çarpıştırmak için tasarlanmış bir araç. Bilim insanları çarpışma sırasında ortaya çıkan atom altı parçacıkları dedektörlerle algılayarak, maddenin doğasına dair bilinmeye sırları açığa çıkarmayı umuyorlar. LHC'nin kütle çekiminin asıl nedeni olduğu düşünülen ve varlığı bugüne kadar ispatlanamayan Higgs bosonunu bulabilecek büyüklükteki ilk atom çarpıştırıcı olduğuna inanılıyor.


Tabii inancın bir diğer tarafında da felaket senaryoları yatıyor. Geçtiğimiz yıl atomların çarpışması sırasında ortaya çıkan mini karadeliklerin kontrol altına alınamayacağı ve oluşan karadeliğin dünyayı yutacağına dair bazı komplo teorileri ortaya atılmış, bu nedenle proje geniş bir protestoyla karşılaşmıştı. Eylül ayında çarpıştırıcının yeniden devreye girmesiyle bu tartışmalar da yeniden alevlenecek gibi görünüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun