Genel 10 MART 2010 / 14:02

Dünyanın ilk ticari beyin-bilgisayar arabirimi ortaya çıktı

İletişim sorunu yaşayan hastalar için tasarlanmış arayüz, diğer teknoloji meraklıları için biraz pahalı.

İletişim sorunu yaşayan hastalar için tasarlanmış arayüz, diğer teknoloji meraklıları için biraz pahalı.


Dünyanın ilk ticari beyin-bilgisayar arabirimi CeBIT 2010'da sergilendi. Guger Technologies'in sunduğu Intendix isimli cihaz, odaklanma sorunu olan ve çeşitli iletişim bozukluğu yaşayan hastalar için tasarlanmış. Intendix, kullanıcılara beyinsel aktiviteler yoluyla yazmak istedikleri harfleri ve metni girmelerini sağlıyor.

Bu süreçte Intendix, belli bir şeye odaklanmış beyinsel aktiviteyi ölçen elektroensefalografi cihazıyla donatılmış bir kap kullanıyor. Kullanıcı, ekranda yanıp sönen bir dizi harf tablosunu basitçe izliyor ve yazmak istediği harfe odaklanıyor. Kullanacağı harf ne zaman yanıp sönerse, beyin dalgaları elektroensefalografinin neyi yazacağına karar vermesini sağlayarak, hafifçe hareket etmeye başlıyor. Guger Technologies, kullanıcının on dakikalık bir eğitimden sonra arayüzü kolaylıkla kullanıp faydalanacağını söylüyor.

Beyin sisteme uyum sağladıkça kullanıcılar harfleri daha hızlı yazmaya başlıyor ve daha karmaşık düşüncelerle iletişim kurabilir hale geliyor.

Ancak her bir örneği 12 bin dolardan fazla olan Intendix teknoloji, meraklıları için şimdilik biraz pahalı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun