Genel 30 EKİM 2012 / 17:47

Dünyanın ilk 'biyomedikal cihaz teknolojileri' lisesinin temeli atıldı

Çatalca Belediyesi işbirliği ile hayata geçen ve yapımı Alvimedica tarafından tamamlanarak İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağışlanacak olan "İshak Alaton Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi"nin temeli, 29 Ekim’de kutlanan 89. Cumhuriyet Bayramı’nda atıldı.

Alvimedica Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton, Alvimedica CEO’su Cem Bozkurt’un yanı sıra Alvimedica üst düzey yetkilileri ile Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara ve yerel yöneticilerin, seçkin konukların katılımı ile Alvimedica Çatalca Üretim Tesisi’nde düzenlenecek organizasyon sonrasında okulun bulunduğu alana geçilerek temel atma töreni gerçekleşti. Okul inşası yaklaşık bir yıl içinde tamamlanarak Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim edilecek.

Cumhuriyet tarihinin eğitim alanında da bir ilke de imza atacak olan okul, 4 yıl boyunca, üç alan ve yedi dalda eğitim - öğretim verecek. Okulda, genel, mesleki ve teknik öğretim kurumlarında ortak olan derslerin yanı sıra Tıbbi Görüntüleme Sistemleri, Tıbbı Laboratuvar ve Hasta Dışı Uygulama Cihazları, Yaşam Destek ve Tedavi Cihazları, Fizyolojik Sinyal İzleme Teşhis İzleme ve Kayıt Cihazları başlıklarında; Gamma kameralar, elektromanyetik görüntüleyiciler, laboratuvar destek cihazları, karıştırıcı ve ayrıştırıcılar, sterilizatörler, kan cihazları, yaşam destek, dolaşım ve solunum ve dolaşım cihazları, ekipmanla tedavi, elektrokardiyografi teknikleri ve cihazları, vücut sinyal izleme cihazları, teşhis ve tedavi cihazları gibi bio medikal cihaz teknolojileri dersleri verilecek. Bio medikal cihaz bakım ve onarımı ağırlıklı ek eğitim programı kapsamında okulda öğrenciler sektörel firmalarda beceri eğitimi de alacak.

Çatalca Belediyesi’nin Alvimedica’ya okul yapımı için bağışladığı toplam 87.950m2’lik bir alan içerisinde kurulacak olan “İshak Alaton Endüstri ve Meslek Lisesi”, 6.790 m2’si kapalı alan olmak üzere 24 derslikli öğrenim binası olarak inşa edilecek. Alvimedica’nın inşasını gerçekleştirerek İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağışlayacağı lisenin bulunduğu yerleşkede ayrıca, 4 bloktan oluşan mesleki eğitim binaları, 180 kız ve 180 erkek öğrenci kapasiteye sahip 2 bloktan oluşan kız ve erkek öğrenci yurtları; 3 blok halinde, 10’ar daireli öğretmen lojman binaları yer alacak. Adeta bir üniversite kampüsünü andıran “İshak Alaton Endüstri ve Meslek Lisesi”nin bulunduğu alana ayrıca 2.200m2 kapalı alana sahip Etüt ve Eğitim Merkezi Spor Salonu ve Sosyal Tesisler de kurulacak."Proje dünyaya örnek olacak"

Konuyla ilgili konuşan Alvimedica CEO’su Cem Bozkurt, Türkiye’deki en önemli eksikliklerden birinin nitelikli, ara personel olduğunu, Alvimedica’nın teknik okul mezunu gençleri kendi ilgili departman yöneticileri aracılığı ile özel eğitimlerle yetiştirdiklerini belirtti. Bozkurt, dünyada biyomedikal cihaz teknolojileri alanında eğitim veren üniversiteler olduğunu, ancak bu alanda lise bulunmadığını belirtirken, dünyaya örnek teşkil edecek bu lisenin temelini Türkiye’de atarak bir ilki daha gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Stent ve stent uygulama teknolojilerinde Ar-Ge, Ür-Ge çalışmalarına verdiği önem ve yatırımlarla da kısa sürede hızlı adımlar atan Alvimedica’nın temelini attığı okul ile gençler eğitimini aldıkları meslekle ilgili iş alanlarında çalışma ve kendilerini geliştirme olanağı bulacak. Yakın gelecekte, Alvimedica Üretim Tesisi’nin de bulunduğu Çatalca’da kurulacak olan “Alvimedica Bio City” projesi ile liseyi bitiren gençler kolaylıkla iş bulabilirken, tercih ederlerse bu alanda eğitim veren diğer ülkelerdeki üniversitelerde yüksek eğitimlerine de devam edebilecekler.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun