Genel 06 MAYIS 2010 / 08:02

Dünyanın her yanına rüzgar gülleri

Vestas, tarihinin en büyük anlaşması ile 2100 MW'lık rüzgar santrali siparişi aldı.

Vestas, tarihinin en büyük anlaşması ile 2100 MW'lık rüzgar santrali siparişi aldı.


Küresel ısınma, ozon tabasında oluşan açıklar, doğaya salınan gazlar ve çevreye etkileri, dünyada yenilenebilir enerjiye verilen önemi artırdı. Güneş enerjisi panelleri, rüzgar tribünleri büyük maliyetlere katlanılarak, doğaya zarar vermeden uzun süreli enerji üretebilen kaynaklar olarak inşa ediliyor.

Rüzgâr türbin üreticisi Vestas, kendi tarihinin bir seferde verilmiş en büyük sipariş olan 2100 MW'lık rüzgar santrali siparişini imzaladı. Sipariş, EDP Renovaveis tarafından verildi.

Lizbon'da Vestas ve EDPR arasında resmen imzalanan anlaşmaya göre, 2010 ve 2012 yılları arasında Kuzey ve Güney Amerika ile Avrupa'da tribün tedariki, kurulumu ve devreye alınmasından oluşuyor. Ayrıca 2 yıl üzerinden 5 ya da 10 yıl uzatılabilen Teknik Danışmanlık Anlaşması da yapıldı.

Vestas Akdeniz'in Başkanı Juan Araluce "Bu önemli anlaşmayı, rüzgâr enerjisi sektöründe küresel, kilit bir rol oynayan EDPR ile imzaladığımız için çok memnunuz. Vestas bugüne kadar EDPR'nin küresel rüzgâr kapasitesinin yaklaşık yüzde 40'ını temsil eden toplam 2500 MW'lık bir kapasiteyi hizmete sokmuştur" dedi.

Vestas 2008 yılının Ocak ayında Türkiye piyasasına girmişti. Şirketin kurduğu yaklaşık 40.600 rüzgar türbini bulunuyor.