Genel 29 TEMMUZ 2010 / 08:37

Dünyanın genişbandı Çin'in sırtına yüklendi

China Telecom ve China Unicom, dünyadaki genişbant iletişim hatlarının yüzde 20'sine sahip.

China Telecom ve China Unicom, dünyadaki genişbant iletişim hatlarının yüzde 20'sine sahip.


Telegeography verilerine göre, dünyadaki toplam genişbant iletişiminin yüzde 20'si Çin'de bulunan iki genişbant servis sağlayıcı tarafından sırtlanmış durumda. Açıklanan verilere göre 50 milyonun üzerinde abonesi olan Chine Telecom ve 40 milyonun üzerinde abonesi olan China Unicom ezici bir üstünlükle ilk iki sırayı paylaşıyor. Sırada gelen NTT ve Comcast gibi şirketler ise 20 milyona ancak yaklaşabilen bir performans ortaya koyuyorlar.

Bu sonuç, Çin'deki internet pazarının büyüklüğü ve etkisi konusunda net bir fikir vermek için yeterli. Bir diğer ilgi çeken nokta da, Telegeography listesinde ilk 10 sırada yer alan diğer tüm operatörlerin gelişmiş ülkelerde faaliyet gösteren operatörler olması. Her ne kadar sonuçlarda Çin'in açık üstünlüğü görünse de, uzmanlar hemen her pazarda genişbant erişiminin daha katedeceği çok yol olduğu görüşünde.

Haberin detaylarını http://arstechnica.com/tech-policy/news/2010/07/just-two-chinese-isps-serve-20-of-world-broadband-users.ars adresinde bulabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun