Genel 25 AĞUSTOS 2010 / 14:08

Dünyanın en riskli ülkesi Türkiye

Listede Rusya arkamızdan gelirken, Afrika ülkeleri ve Japonya en güvenli bölgeler.

Listede Rusya arkamızdan gelirken, Afrika ülkeleri ve Japonya en güvenli bölgeler.


Antivirüs yazılımlarıyla bilinen AVG, ülkelere göre zararlı yazılım oranlarını ortaya koydu. 144 ülkede 127 milyon bilgisayar üzerinden alınan bilgilere göre yapılan araştırmada Türkiye en riskli ülkeler sıralamasında birinci sırada yer aldı.

Türkiye'nin başı çektiği listede Rusya ikinci sırada yer alırken, Ermenistan üçüncü, Azerbaycan dördüncü ve Bangladeş de beşinci sırada yer alıyor.

Dünya ortalaması her 71 kullanıcıdan birinin siber tehlike ile karşılaştığını gösteriyor. Türkiye'de her 10 kullanıcıdan biri risk altında bulunuyor.

Peki neden ülkemizin de dahil olduğu riskli bölgeler oluşuyor. Rapora göre bunun birçok sebebi bulunuyor. Yasal olmayan ya da yarı yasal olarak nitelendirilebilecek riskli sitelerden indirme yapılması en riskli eylemi oluşturuyor.

Link ve dosya paylaşımının da sık olması bu tehditleri artırıyor. Ayrıca Internet kafeler ve insanların bilgisayarları sıkça ortak kullandığı yerler de tehditleri artırmaya sebep oluyor.

Peki hangi ülkeler güvenli?

Diğer taraftan Afrika ülkelerinde durum farklı gözüküyor. Sierra Leone dünyanın en güvenli ülkeleri arasında birinci sırada bulunuyor. Bir diğer Afrika ülkesi Nijer de güvenli ülkelerin başında yer alıyor. Togo ve Namibya da ilk beşte kendine yer buluyor. En güvenli ülkeler arasında üçüncü sırada Japonya'nın yer alması ise şaşırtıcı bir veri olarak karşımızda duruyor.

Afrika ülkelerinde bilgisayar kullanımı az olduğundan saldırı sayısının da az olması şaşılmayacak bir durum, ancak Japonya listede üçüncü sırada yer alarak tüm gelişmiş ülkelerin bir adım önünde olduğunu gösteriyor. Japonya'da sadece 403 kullanıcıdan biri tehlike ile karşı karşıya kalıyor.

Dünyanın diğer önde gelen ülkelerine bakıldığında Amerika Birleşik Devletleri'nde her 48 internet kullanıcısından biri risk altında bulunurken, Birleşik Krallıkta 63 kullanıcıdan biri saldırılara maruz kalıyor.

Yayınlanan raporun orijinaline ve detaylarına http://avg.typepad.com/files/internet-virus-release-english-final-1.pdf adresinden ulaşabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun