Genel 05 AĞUSTOS 2008 / 15:04

Dünyanın en küçük yılanı keşfedildi

Bir makarnadan daha ince olan ve Leptotyphlops Carlae olarak adlandırılan yılan türü Karayipler’deki Barbados Adası’nda yaşıyor.

Bir makarnadan daha ince olan ve Leptotyphlops Carlae olarak adlandırılan yılan türü Karayipler’deki Barbados Adası’nda yaşıyor.


Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nden evrim konusunda uzman biyolog Blair Hedges; Leptotyphlops Carlae’yi Barbados Adası’nda keşfetti: ‘’Onu küçük bir taşın altında saklanırken buldum.’’Blair Hedges kariyerinde daha önce de birçok ‘minik’ canlıyı keşfetmeyi başarmıştı. 2001’de dünyanın en küçük sürüngenini bulan Hedges, 1993’te ise dünyanın en küçük kurbağasını keşfeden takımın üyesiydi.Bilinmeyen sürüngen türlerini keşfetmek için adalar çok uygun mekânlar. Kapalı yapıya sahip olan ada ekosistemleri dış etkenlerden daha az etkilenirken adada yaşayan farklı türlerin birbirleri ile yakın ilişki halinde olmasına olanak tanıyor ve bu da normalden çok daha küçük ya da çok daha büyük canlı türlerinin oluşması için uygun altyapıyı sağlıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun