Genel 21 EYLÜL 2010 / 13:23

Dünyanın en küçük stop-motion filmi çekildi

Nokia N8 ve bir CellScope kullanılarak çekilen filmin karakteri ‘Dot' Guinness rekoru kırdı.

Nokia N8 ve bir CellScope kullanılarak çekilen filmin karakteri ‘Dot' Guinness rekoru kırdı.


Nokia N8 12 megapiksel kamerası ile öne çıkmaya gayret ediyor. Daha önce de Pamela Anderson'ın da katıldığı kampanyada N8 ile kısa film çekileceği duyurulmuştu. Bu kez de N8'e takılan CellScope (hücrelere kadar yakınlaştırabilen cihaz) ile dünyanın en küçük stop-motion filmi çekildi.

Film için karakterler 3D yazıcı ile yaratıldı. Yaratılan karakterler de mikroskop yardımıyla doğrudan elle boyandı. Nokia N8'in yüksek çözünürlükteki kamerası da yardımcı oldu. Yeni N serisi telefon Symbian kullandığı için hala eleştirilse de 12 megapiksel bir telefon için iyi bir çözünürlük sunuyor.

Film için oluşturulan karakter "Dot" (nokta) sadece 8,89 milimetre boyunda. Biritanyalı animasyon ekibi Aardman'ın geçtiği videoda yer alan Dot, dünyanın en küçük animasyon karakteri olarak Guinness Rekorlar Kitabına girmeyi başardı.

Aşağıda videoyu bulabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun