Genel 01 EYLÜL 2009 / 11:54

Dünyanın en eski alan adı satıldı

XF.com şirketi, alan adını orijinal sahibinden almayı başardı.

XF.com şirketi, alan adını orijinal sahibinden almayı başardı.


İster inanın ister inanmayın ama internet yeni popüler olurken satın alınan ilk adres internet.com ya da dot.com gibi bir adres değildi. İnternet tarihinin parayla satın alınan ilk adresi symbolics.com idi. The Symbolics şirketi, internet alan adını Lisp programlama dili tabanlı ürünlerini tanıtmak için yıllardır kullanıyor.

Missouri tabanlı internet yatırım şirketi XF.com, alan adını açıklanmayan bir rakam karşılığında orijinal sahibinden almayı başardıSymbolics.com adresinin sicil kaydı 15 Mart 1985 tarihinde yapılmış. Yaklaşık 25 yıldır orijinal sahibinde bulunan adresin satın alınma nedeni de zaten bu tarihte gizli.

O zamandan bu yana kayıtlı alan adı adedi 180 milyonu geçmiş durumda.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun