Genel 08 ŞUBAT 2010 / 11:46

Dünyanın en doğru saati

ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST) fizikçileri dünyanın en doğru çalışan saatini icat ettiler.

ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST) fizikçileri dünyanın en doğru çalışan saatini icat ettiler.


Quantum Logic Clock adlı yeni saatte sezyum yerine alüminyum kullanan fizikçiler, alüminyumun daha iyi bir zaman göstergesi olduğunu belirtiyor. Quantum Logic Clock, tek bir alüminyum atomunun elektriksel bir alan içinde tutulup, mor ötesi ışık frekansında salınım yapması ile çalışıyor.

NIST fizikçilerinin daha önce üretmiş olduğu saatin ikinci versiyonu olan bu saat, ilkinden daha doğru çalışıyor. NIST'nin daha önce geliştirdiği sezyum tabanlı saat 100 milyon yılda 1 saniye kayarken, yeni geliştirilen saat 3,7 milyar yılda 1 saniye kayıyor. 3,7 milyar yılda bir saniye şaşıran saat yerçekimi algılayıcıları gibi hassas cihazlarda kullanılıyor.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun