Genel 28 NİSAN 2010 / 14:33

Dünyanın en büyük cep telefonu sağlık araştırması başlıyor

Cep telefonlarının sağlığa zararlı olup olmadığı konusu dev bir araştırmayla nihayet ortaya çıkacak.

Cep telefonlarının sağlığa zararlı olup olmadığı konusu dev bir araştırmayla nihayet ortaya çıkacak.


Cep telefonu kullanımının sağlık açısından güvenli olup olmadığı Londra'da enine boyuna araştırılacak. İngiltere dahil beş farklı Avrupa ülkesinden 250 bin cep telefonu kullanıcısı üzerinden yürütülecek araştırma, bu konuda süregelen kafa karışıklığına da son vermeyi amaçlıyor. 20 ile 30 yıl arasında sürecek olan bu kapsamlı araştırma cep telefonlarının gerçekten sağlığı etkileyip etkilemediğini ortaya çıkarmayı hedefliyor.

Araştırmanın süresi çok uzun gibi gözükse de, bilim insanları bu sürenin, uzun dönem kanser hastalığı ya da diğer hastalıkları gözlemlemede ve ortaya çıkarmada oldukça kısa bir zaman dilimi olduğunu belirtiyor.

Araştırmanın başındaki isimlerden biri olan Professor Lawrie Challis çalışmanın çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Cep telefonlarının kanser riski taşıyıp taşımadığını hala bilmiyoruz. Şimdiye dek yapılan araştırmalardan elde ettiğimiz veriler bu riskin olmadığını gösterse de artık bu konudan emin olmalıyız" şeklinde konuştu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun