Genel 04 KASIM 2008 / 07:12

Dünyadan Numara Taşınabilirliği manzaraları

Türk cep telefonu kullanıcılarının ve operatörlerin heyecanla beklediği Numara Taşınabilirliği'nin başlamasına kısa süre kala uygulamanın dünyadaki örneklere göz atmaya ne dersiniz?

Türk cep telefonu kullanıcılarının ve operatörlerin heyecanla beklediği Numara Taşınabilirliği'nin başlamasına kısa süre kala uygulamanın dünyadaki örneklere göz atmaya ne dersiniz?


28 Eylül 2008 itibariyle 48 ülkede Numara Taşınabiliriği uygulanıyor. Uygulama Avrupa Birliği tarafından zorunlu tutulduğu için en çok Avrupa ülkelerinde yaygınlaşmış durumda. Bu yüzden Hong Kong'dan sonra Numara Taşınabilirliği'ne en çok ilgi Avrupa'dan geliyor. Uygulama Hong Kong'da öyle benimsenmiş ki aboneler birkaç kez operatör değiştirmiş. Uygulamanın genelde geliri yüksek ülkelerde başladığı gözleniyor. Bazı ülkelerde kullanıcıya yansıyan ücret yüksek olacağı için Numara Taşınabilirliği'ne geçilemediği bildiriliyor. Dünyanın iki büyük cep telefonu pazarı Çin ve Hindistan daha bu uygulamayı başlatmış değil. Telekomünikasyon Yönetim Grubu'nun (TMG) yayınladığı rapora göre dünya çapında 154 milyon cep telefonu abonesi Numara Taşınabilirliği'nden yararlanmış.


Ocak 2008 itibariyle Numara Taşınabilirliği'nden yararlanan abonelerin oranlarına göre ilk 10 ülke şöyle sıralanıyor:


1. Hong Kong - % 115


2. Finlandiya - % 65


3. Norveç - % 60


4. Güney Kore - % 55


5. Danimarka - % 41


6. İspanya - % 30


7. Avustralya - % 28


8. İsveç - % 25


9. İrlanda - % 22


10. İzlanda - % 18 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun