Genel 27 MAYIS 2010 / 09:14

Dünyada ilk defa bilgisayardan insana virüs bulaştı

Yoksa Cyborg'ların ilk adımları mı atılıyor?

Yoksa Cyborg'ların ilk adımları mı atılıyor?


Sistem Mühendisliği Okulu'ndan Dr. Mark Gasson daha önce sol eline yerleştirilen bilgisayar yongasının virüs kaptığı, böylece Gasson'ın dünyadaki ilk bilgisayar virüsü bulaşan kişi olduğu bildirildi.

Geçen yıl Dr Gasson'un sol eline Üniversite binasında ve cep telefonunda kendisini tanıması için yonga yerleştirilmişti. Ancak bir şekilde radyo dalgalarıyla çalışan yongaya virüs bulaştı ve yonganın davranışındaki değişiklik nedeniyle iletişim kurduğu sistemler bozuldu.

Dünyada ilk defa gerçekleşen olayın yalan haber olmadığını bildiren doktor, bu teknolojiyle insan vücuduna aktarılan bir maddeyle iletişim kurulabileceği, depolanabileceği ve var olan bilginin değiştirilebileceğini bildirdi.

"Böylece ilerde insanlara yerleştirilen yongalar kontrol edilerek sağlık alanı da dahil birçok alanda kullanılabilir" diyen Dr Gasson, "inanıyorum ki gelecek evrim adımı adına bunu öğrenmemiz bize çok büyük bir fayda getirecek ve insanların bazı parçaları makinelerden oluşabilecek" diye konuştu.

Aslında vücuda yerleştirilecek parçalarla ilgili çok ön yargı bulunduğunu ancak buna gerek olmadığını bildiren doktor, oluşabilecek tehlikelere karşı tedbirli olursak hiçbir sorun yaşanmayacağını söyledi.