Genel 17 MAYIS 2010 / 15:00

Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü sektörü buluşturdu

Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü, bu yıl BTK ve İTO işbirliğiyle gerçekleşen etkinlikle kutlandı.

Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü, bu yıl BTK ve İTO işbirliğiyle gerçekleşen etkinlikle kutlandı.


Bugün, İTO'da gerçekleşen etkinlik, telekomünikasyon sektörü temsilcilerini de buluşturdu. ITU Telekomünikasyon Standardizasyon Bürosu Direktörü Malcolm Johnson'un da açılışına katıldığı etkinlikte Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 2. Başkanı Galip Zerey de açılış konuşmasını yapan isimler arasında yer aldı. Yaygınlaşan teknolojilerin kolaylıklarla birlikte yeni sorunları karşımıza çıkardığını belirten Zerey, çevreye duyarlılık, kişilerin verilerin güvenliği, kaynakların etkin ve verimli kullanılması, elektronik atıkların değerlendirilmesi ve yeşil enerji sistemlerinin kurulmasının bunların bir kısmı olduğunu belirtti. BT hizmetlerinin kullananların bilinçlendirilmesinin de büyük önem taşıdığını belirten Zerey, sektörün karbon ayak izi büyümesinde olan etkisi büyük olsa da dünyayı iklim değişikliklerinden kurtaracak sektörün de bilgi ve iletişim teknolojileri olduğuna inandığını dile getirdi. Bu noktada birey, üretici, sivil toplum, düzenleyici kurum ekseninde neler yapılabileğinin düşünülmesi gerektiğini belirten Zerey, bu konunun BTK'nın da önemle üzerinde durduğu bir konu olduğunu vurguladı. Açılışta konuşan Johnson da, sektörün karbon ayak izinin arttırdığına dikkat çekerek enerji harcamalarının azaltılması metodolojisinin ortaya konmasının büyük önem taşıdığını dile getirdi. Akıllı sistemlerin gelişimine de değinen Johnson, ülkelerin kalkınması açısından ICT'nin gelinen noktada çok daha büyük önem taşıdığını vurguladı.

Sektör, oturumlarda konuştuEtkinlik, BTK Başkan Yardımcısı Doç Dr Ertuğrul Karaçuha'nın oturum başkanlığını yürüttüğü iki oturuma da ev sahipliği yaptı. Operatör temsilcilerinin bir araya geldiği ilk oturumun ardından sektör sivil toplum kuruluşlarının biraraya geldiği ikinci oturumda da dernekler gözünden sektör tartışıldı. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, Vodafone Genel Müdür Yardımcısı Hasan Süel, Avea Genel Müdür Danışmanı Ülkem Kırımlı, Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Celalletin Dinçer'in katıldığı ilk oturumda da yakınsama ile değişen yaşam şekline dikkat çekildi. Yaşamda dokunulan cihazların bir telekomünikasyon cihazına dönüşümünün sözkonusu olduğuna dikkat çekilen oturumda, telekomünikasyon ve teknolojilerin yarattığı yeni iş modelleri ile eğitim, sağlık gibi pek çok alanda getirdiği farklılıklar ve olanaklar vurgulandı. Yeni petrolün veri haline geldiği ve operatörlerin de yeni servislerle kendilerini değiştirdiğinin belirtildiği oturumda, makineler arası iletişimle farklılışan yaşamda gelişen akıllı şehir konsepti de ele alındı.

 

 

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun