Genel 20 EYLÜL 2016 / 19:33

Dünya Posta Kongresi İstanbul'da başladı

Posta sektörünün geleceğine yön verecek önemli kararların alınacağı 26. Dünya Posta Kongresi, 20 Eylül-7 Ekim 2016 tarihleri arasında İstanbul’da düzenleniyor. Türkiye’de ilk kez gerçekleşen kongreye 192 ülkeden yaklaşık 2 bin delege katılıyor. 4 Ekim günü ise yaklaşık 50 ülke bakanının katılımı ile UPU Bakanlar Konferansı düzenlenecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın himayesinde, Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi’nin (PTT A.Ş.) ev sahipliğinde gerçekleşen 26. Dünya Posta Kongresi, Hilton İstanbul Bomonti Otel ve Konferans Merkezi’nde düzenleniyor.
 
Dünya Posta Birliği (Universal Postal Union-UPU) üyesi 192 ülkeden yaklaşık 2 bin delegenin katıldığı kongrede, 2017-2020 yılları arasında UPU’nun faaliyetlerine yön verecek “Dünya Posta Stratejisi” belirlenecek. Günümüzdeki teknolojik gelişmeler ve iletişim sektöründeki yenilikler ışığında şekillenecek dört yıllık strateji, kongrenin yapıldığı şehir olması dolayısıyla İstanbul’un adını taşıyacak.
 
UPU üyesi 50 ülkenin bakanı İstanbul’da toplanıyor
 
26. Dünya Posta Kongresi’nin en önemli toplantılarından biri de UPU Bakanlar Konferansı olacak. Konferans, 4 Ekim 2016 tarihinde “Sürdürülebilir Kalkınmanın Dağıtımı: Vatandaşlar, İşletmeler ve Ülkeleri Birbirine Bağlama” temasıyla gerçekleşecek. Oturumlarda toplumsal ve finansal içerme, gelişme, ticaretin kolaylaştırılması, dijital ekonomi ve AB Sürdürülebilir Gelişme Hedefleri’ne ulaşma gibi konuların üzerinde durulacak. UPU üyesi yaklaşık 50 ülke bakanının katılacağı konferansta posta sektörünün yüz yüze geldiği problemler karşısında nasıl durulacağı konuşulacak. Türkiye, konferansın başkanlığını Fildişi Sahili ile birlikte yürütecek.
 
Türkiye, İdari Konsey Başkanlığını 2020 yılına kadar üstlenecek
 
İstanbul’da düzenlenen kongre sonrasında Türkiye Cumhuriyeti, 2017-2020 yılları için İdari Konsey Başkanlığı görevini üstlenecek. İdari Konsey, Kongreler arasındaki süreçte işlerin devamlılığını sağlayan bir UPU organıdır.
 
Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT A.Ş.) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, 25. Dünya Posta Kongresi’nin 2012 yılında Katar’ın başkenti Doha’da yapıldığını hatırlatarak, “O dönemde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız olan Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın büyük desteği ve gayretleri neticesinde 26. Kongre’nin Türkiye’de düzenlenmesi kararlaştırılmıştır” dedi.
 
Kenan Bozgeyik, İstanbul Kongresi’nde posta işlerinin büyümesi için elzem olan hizmet kalitesi gibi konuların ele alınacağını belirtti. Genel Müdür Bozgeyik, İstanbul Dünya Posta Stratejisi’nin aynı zamanda posta ağının işlevini iyileştirme; etkili pazar işleyişi sağlama; inovasyon, entegrasyon ve kapsayıcılık gibi ilkelere vurgu yapacağını kaydetti.
 
UPU Genel Müdürü Bishar A. Hussein ise “Bu kongre dönüşüme odaklanacaktır. İşimiz evrim geçirdi ve biz, Posta, müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için ve posta ağının bir olarak teslimat sağladığına emin olmak üzere dönüşüm göstermeliyiz” dedi.
 
Genel Müdür Hussein açıklamasında “UPU’nun, üye ülkelerin postayı ileriye taşımak için bir araya gelebilecekleri bir forum sağlamak konusunda önemli bir rolü var. Ülkelere yardımcı olabilmek için Birliğin etkili bir şekilde çalışması gerekiyor. Bu yüzden bu Kongre’de UPU, üye ülkelerden operasyonları dönüştürmek üzere yardım istiyor” değerlendirmesinde bulundu.
 
Kongre’deki ana önerilerden biri, hızlı karar verme düzenlemeleriyle kaynakların harcanmasını azaltmak ve verimliliği en uygun hale taşımak için Birliğe reform getirmek üzerinedir.
 
“Kağıt dostu” Kongre ile sürdürülebilirlik
26. Dünya Posta Kongresi, ilk “kağıt dostu” kongre olarak sürdürülebilirlik konusunda aşama kaydedecektir ve delegelere dokümanların büyük çoğunluğu elektronik formatta iletilecektir.
 
1874 yılında kurulan ve PTT A.Ş.’nin kurucu üyeleri arasında yer aldığı Dünya Posta Birliği (UPU), 1948’den beri Birleşmiş Milletler ihtisas organı olarak çalışmalarını sürdürüyor.
ETİKETLER : posta ptt kongre
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun