Genel 13 KASIM 2008 / 16:29

Dünya Kupası Güney Afrika’da bilişim pazarını da canlandıracak

Son yıllarda enerji darboğazına giren Güney Afrika ekonomisi, diğer yandan iki yıl sonra düzenlenecek Dünya Kupası’nın heyecanını yaşıyor. Ekonomik hedeflerin birçoğu, bu organizasyonun birçok sektörü canlandıracağı tahminiyle oluşturuluyor.

Son yıllarda enerji darboğazına giren Güney Afrika ekonomisi, diğer yandan iki yıl sonra düzenlenecek Dünya Kupası’nın heyecanını yaşıyor. Ekonomik hedeflerin birçoğu, bu organizasyonun birçok sektörü canlandıracağı tahminiyle oluşturuluyor.


Afrika'da bilişim pazarı (Bölüm İki)


 


Güney Afrika’da BT pazarının toplam hacmi BMI’nın araştırma verilerine göre 2007’de 8 milyar dolara ulaştı. 2012’de Güney Afrika’da BT pazarının büyüklüğünün 12 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Pazarın şu anda ve önümüzdeki dönemde yaşayabileceği enerji krizi gibi çeşitli sıkıntılar var, ama pazarın önünde çok büyük bir fırsat da var; 2010 Dünya Kupası. Dünyanın en önemli futbol organizasyonu 2010’da Afrika kıtasına taşınacak ve ilk kez bir Afrika ülkesi bu büyük turnuvaya evsahipliği yapacak. Bu turnuva için gerçekleştirilecek yatırımlar, projeler ve tüketici harcamalarının aynı zamanda BT pazarını da canlandırması bekleniyor. Tüketici elektroniği, telekom, yazılım ve güvenlik sektörleri turnuvanın kaymağını yiyecek sektörler olarak öne çıkıyor.


 


2010 Dünya Kupası’nın yanı sıra Gautrain hızlı tren linki gibi projeler için de büyük altyapı projeleri ve yatırımları gerçekleştiriliyor, bunlar önümüzdeki dönem de devam edecek. BT servisleri segmentler arasında en önemli harcamaların yapılacağı segmentlerden. Ülkede enerji sıkıntısı yaşandığından, özellikle jeneratör, tasarruflu elektrikli aletler, gıda, çimento, rüzgar santrali, güneş enersisi ile su ısıtmalı sistemler ve traktör gibi alanlarda ve bu alanlarla ilgili teknoloji yatırımlarında önemli fırsatlar var.Hükümet, Güney Afrika’nın iş süreçleri dışkaynak kullanımı alanında yetenekleri artırmak isterken, dışkaynak konusu Güney Afrika BT dünyasında gündemde olmayı sürdürecek ve gelir getirecek bir alan olacak.


 


Bilgisayar pazarına tüketici talebi son dönemde artıyor, özellikle dizüstü bilgisayarların gittikçe daha popüler hale gelmesi ve genişbant penetrasyonun artması, bu artışın nedenleri.


Güney Afrika hükümeti, bilişim sektörüne ekonomik büyümede kritik bir rol vermiş, bilişimi bu şekilde konumladırmış durumda. Hükümet, bilişimi diğer birçok sektörün gelişiminde de itici güç olarak görüyor. Finansal sistemlerden sağlığa birçok sektörde de gelişimde teknoloji yatırımlarına öncelik veriliyor. Özellikle sağlık reformunda bilişim yatırımlarının kritik bir önemi var. Başkan Mbeki de büyümelerinde BT’nin önemine sürekli dikkat çekiyor. Güney Afrika Cumhurbaşkanı Mbeki, her yıl bir hafta dünyadaki bilişim sektörünün önde gelen şirketlerinin, Microsoft'un, Oracle'ın, Intel'in ve benzer şirketlerin beyinleriyle bir hafta bir çiftlikte toplanıp, "Önümüzdeki yıl bilişimde ne tür aşamalar olacak. Ülkem bu gelişmelerde yer alabilmek için ne yapmalı" sorusuna cevap arıyor.


 


Diğer yandan Güney Afrika hükümeti aynı zamanda önemli teknoloji kullanıcılarından. Bu eğilim devam edecek. Hükümetin aynı zamanda çeşitli kamu ve özel sektör alanında açık kaynak yazılım kullanılmasını teşvik ediyor, bunu yazılım ekosisteminin önemli bir parçası olarak görüyor. Hükümet aynı zamanda dışkaynak kullanımını ülkeye çekme yönünde çabalar gösteriyor ve küresel çapta dışkaynak pazarından daha büyük pay almak istiyor. Özellikle çağrı merkezi sektöründe 2010’da 100 bin istihdam oluşturulması planlanıyor. Hükümet, kamu yatırımlarında ve projelerinde hizmet verici ve ürün sağlayıcı olarak yerel şirketleri seçmeye ve bu yolla onlara destek vermeye dikkat ediyor. Güney Afrika’nın bilgisayar pazarı 2007’de 2.9 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştı. Önümüzdeki dönem büyüme yaşanacaksa da tüm bilişim sektörüne bakıldığında bu segmentin büyüme anlamında önde olmadığı görülüyor. Ülkede kredi kartı sektöründeki ve kullanımındaki gelişim, düşen fiyatlar ve gelişen kanal yapısı bilgisayar pazarını geliştiriyor. Pazarın önümüzdeki 4 yılda yüzde 7 ortalama büyümesi ve dizüstünün pazarın büyümesinde itici güç olması bekleniyor. Güney Afrika’da yazılım pazarı 2007’de yüzde 8 büyüme ile 1.4 milyar dolar büyüklüğe ulaştı. Diğer yandan lisanssız yazılım sorunu büyük, tüm yazılımların yüzde 36’ını lisanssız yazılımlar oluşturuyor. Ülkede büyük şirketler ayrıca iş zekası yatırımlarını artırıyor, karar verme süreçlerini etkinleştirme adına. Yazılım pazarının 2008 sonunda 1.6 milyar dolar büyüklüğe ulaşması ve 2012’e kadar yıllık yüzde 9 büyüme yaşaması  bekleniyor.  Güney Afrika’da BT servisleri pazarı 2007 sonu itibariyle 2.9 milyar olar hacime ulaştı. 2008 sonunda ise bunun 3.1 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 2007-2012 arası yıllık büyüme beklentisi bu alanda yüzde 8.   Güney Afrika internet penetrasyonunda uzak ara önde kara kıtada. Yaklaşık 7 milyon internet kullanıcısı var ve toplam nüfusun yüzde 15’ine tekabül ediyor. 2012’de internet bağlantılı ev sayısının toplam içinde yüzde 27’e ulaşacağı düşünülüyor. Genişbant penetrasyonu 1,5 milyon kullanıcı ile yüzde 3 oranı civarlarında.


 


Güney Afrika’da 2007’de BT harcamalarının yüzde 55’i donanım, yazılım ve servislere, yüzde 45’i de  telekom tarafında ses ve veri servislerine harcanmış. BT harcamalarını domine eden sektörler ise kamu, finans, perakende ve üretim.


 


Yarın: Kenya ve Nijerya


 


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun