Genel 04 KASIM 2010 / 09:33

"Dünya e-ticaretinde söz sahibi olacağız"

Bilginet, bu yıl Fast 50 sonuçlarında ilk 10'da yer alan tek e-ticaret çözümleri şirketi oldu.

Bilginet, bu yıl Fast 50 sonuçlarında ilk 10'da yer alan tek e-ticaret çözümleri şirketi oldu.


Deloitte tarafından Türkiye'de 5 yıldır teknoloji alanında en hızlı büyüyen firmaları belirlemek amacı ile düzenlenmekte olan "Teknoloji Fast50"Programı sonuçlarına göre tek e-ticaret çözümleri firması olarak ilk 10 arasında yer alan Bilginet, kendi Ar-Ge'siyle ürettiği e-ticaret yazılımları sayesinde dünya pazarında büyüme hamlesi başlatıyor.

Şirketlerin işine internetin gücünü katarak; sanal alemde yeni ve kârlı bir iş kurmalarını ve dünyaya açılmalarını sağlayan Bilginet, Ar-Ge üreten teknoloji firmalarının katılım gösterdiği Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye Programı'nda tek e-ticaret çözümleri firması olarak yer alırken, ülkemizi Kasım ayında Londra'da gerçekleşecek Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'nın en hızlı büyüyen 500 teknoloji firmasının katılacağı Deloitte Technology Fast500 EMEA Programı'nda temsil etme hakkı kazandı.

Ülkemizde 5 yıldır yapılmakta olan yarışmaya ilk olarak bu yıl katılan Bilginet, Türkiye çapında yarattığı hızlı büyüme performansıyla ilk 10 firma arasında yer alarak yazılım sektöründe Ar-Ge ve teknoloji üretmenin ülkemize büyük katkı sağlayacağını ortaya koydu.

E-Ticaret sektörü hızlı büyüyor

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Bilginet Genel Müdürü Ercüment Erdem, "E-ticaret sektörü gerek direkt olarak son kullanıcıya ulaşan B2C alanında gerekse firmalar arasında yürütülen alışveriş şekli olan B2B alanında hızlı bir şekilde büyüyor. Kriz yılları olmasına rağmen 2008 ve 2009 yıllarında sadece Bilginet tarafından ortalama 1.500 yeni e-ticaret sitesi açıldı. Şirketler krizden kurtulmak için farklı çözümler aramaya ve e-ticareti de bir çözüm noktası olarak görmeye başladılar. 2010 yılına geldiğimizde ise bu şirketler özelleşmiş uygulamalar ile e-ticaret pazarındaki yerlerini sağlamlaştırmak için çalışıyorlar. Aynı zamanda e-ticaret yazılımları üreten firmaların oluşturduğu sektörün büyümesine paralel de e-ticaret üzerinden satış yapan sitelerdeki alışveriş oranlarının da arttığını gözlemekteyiz. Türkiye'de 5 yıl içinde e-ticaret hacminin 250 Milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Bu perspektiften bakınca gerçek pazarın ne olacağını anlayabiliriz" dedi.

Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye Programı'nda yer alan tek e-ticaret firması olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Erdem, "Bu program ile birlikte tamamen kendi mühendislerimizin Ar-Ge'si ile üretilen e-ticaret çözümlerimiz için dünya çapında yeni bir sürece giriyoruz. Artık Türk yazılım sektörü de ürünlerini ihraç edecek boyutlara geldi. Şu anda yazılım ihracı miktar olarak az olsa da önümüzdeki yıllarda daha da büyüyecek. Bilginet olarak biz de e-ticaret çözümlerimizi dünyaya sunmayı hedefliyoruz. Bu konuda kısa süre içerisinde ciddi adımlar atarak yazılım ihracına başlama hedefimiz bulunuyor" dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun