Genel 08 EKİM 2015 / 10:38

Dünya’nın ilk robotik çiftliği 2017’de açılacak

Gelecekte çiftçiler robotlar olacak. Japonya’da bir şirket tamamen robotlar ve bilgisayarlar tarafından yetiştirilecek kapalı bir marul çiftliği inşa ediyor.Adı Spread olan şirket, tam otomatik tarım süreciyle marulun üretim maliyetinin ve fiyatının daha ucuz olacağını belirtiyor. Spread, çevresel yararları çok sayıda olan kapalı tarıma çoktan yönelmiş durumda ancak;  robotik marul çiftliğinin 2017’de açılacağı belirtiliyor.

Kapalı tarım ile bitkiler, hidrofonik olarak toprak kaynaklarını tüketmeden yetişebilecek. Çiftliğin suyu yüzde 98’e kadar geri dönüşümlü olabilecek ve dış tarımdaki kullanılan zirai ilaçlar kullanılmak zorunda olmayacak. Yapay ışıklandırma sayesinde hasatın verimliliği hava durumunun değişkenliğine de bağlı olmayacak. Hatta aydınlatma da yenilebilir enerjiyle temin edilebilecek.

Şuanda Spread 7.7 milyon marul yılda üretebiliyor ve normal marul ile aynı fiyatlarda satılıyor. Şirket tüm üretim sürecini otomatikleştirerek, hem üretimini arttırmayı hem de kendi fiyatlarını düşürmeyi planlıyor. Kapalı tarımın avantajı sıcaklık, nem, ışık, karbondioksit miktarlarının bilgisayarlar tarafından otomatik kontrol edilebiliyor olması. Spread, hasattan tohumlamaya kadar geçen sürecin tamamının robotlar tarafından yapılması için çalışıyor.

Wall Street gazetesindeki makaleye göre; Şirket şimdilik tohumları ekmeye çalışan bir makine üzerinde çalışıyor. Ancak tohumların filizlenip filizlenmediğini görmek için hala insan müdahalesi gerekiyor.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun