Genel 16 MART 2010 / 10:24

Dudak okuyan cep telefonu umut vaat ediyor

Konuşma engelliler için bir umut olan cihazın ne zaman piyasaya çıkacağı bilinmiyor.

Konuşma engelliler için bir umut olan cihazın ne zaman piyasaya çıkacağı bilinmiyor.


Alman Karlsruhe Teknolojisi Enstitüsü araştırmacıları tarafından tasarlanan dudak okuyan cep telefonu CeBIT 2010 fuarında görücüye çıktı. Prototipi sergilenen dudak okuyucu cep telefonu kullanıcıya, yüzüne takması gereken onlarca algılayıcı kablo ile hareket etme sıkıntısı yaşatabilir. Çünkü cihaz, yüzün belli bölgelerine konulan kas algılayıcıları sayesinde dudak hareketlerini konuşmaya çeviriyor. Ayrıca sese ihtiyaç duymayan cihaz, konuşmayı robotik bir sesle karşı tarafa aktarıyor. İşlevi ile konuşma engelliler için bir umut niteliği taşıyan telefonun piyasaya ne zaman çıkacağı ise bilinmiyor.

YORUMLAR
Salih aydın 31 AĞUSTOS 2014 / 16:27 0 0
Dudak okuyan cep telefonu yada benzer cihaz ne aşamada ben konuşma sorunu olan birisiyim ses telleri alındı ve internette cihazına alakalı yayını gördüm yardımcı olursanız sevinirim
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun