Genel 25 EKİM 2010 / 06:19

DSL hızı artacak

Türk Telekom DSL hızını artırmaya yönelik yeni çalışmalara başladığını duyurdu.

Türk Telekom DSL hızını artırmaya yönelik yeni çalışmalara başladığını duyurdu.


Türk Telekom, Alcatel-Lucent ve Bell Laboratuarları DSL'de yüksek hız ve bant genişliği için işbirliği yaptı. İşbirliği ile Türk Telekom, mevcut DSL şebekesinin destekleyeceği bant genişliğini yükselterek, var olan bakır altyapısını yeni nesil, yüksek-kaliteli ve yüksek bant-genişliği gerektiren servislerin sunulmasına hazır hale getirmeyi hedefliyor.

Bu proje kapsamında Türk Telekom, Alcatel-Lucent’ın DSL alanında uygulamaya geçtiği VDSL2 Bonding ve Vectoring gibi yeniliklerinden faydalanacak. Ayrıca Alcatel-Lucent’ın AR&GE birimi olan Bell Laboratuarları’nın yakın tarihte açıkladığı DSL Phantom teknolojisi gibi yenilikler de proje için incelenecek.

Amaç DSL'de fiber benzeri hızlar sunmak

Türk Telekom Operasyon Başkanı Celalettin Dinçer: “Öncelikli hedefimiz, ülke çapında daha hızlı bir şekilde fiber benzeri hızlar sunmaya başlamak. Bu amaçla, en son DSL teknolojilerini ve yeniliklerini, kurulu bakır altyapımız üzerinde kullanmak istiyoruz. Alcatel-Lucent’ın uzmanlarıyla birlikte, VDSL2 Bonding ve Vectoring teknolojilerinin getirilerini değerlendirecek ve DSL Phantom Mode gibi geleceğin teknolojilerini de özellikle inceleyeceğiz” şeklinde açıklama yaptı.

DSL’de 100 Mbps’lere varan hız

Bugün halihazırda kullanılabilen bir teknoloji olan VDSL2 Bonding, VDSL2 kapasitesini yaklaşık iki katına çıkarabiliyor. Daha sonra geliştirilen VDSL2 Vectoring teknolojisinin ise 2011 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu teknoloji her VDSL2 hattının maksimum performans ile çalışması hedefleniyor. Yeni geliştirilen bu teknolojiler ile DSL hızlarının 100 Mbps’lere kadar ulaşabilmesi hedefleniyor.