Genel 08 EYLÜL 2009 / 08:56

Dosya paylaşımı vergisi

Şaka değil, gerçek. Müzik endüstrisi korsandan gördüğü zararı tazmin için dosya paylaşımı vergisi konmasını istiyor.

Şaka değil, gerçek. Müzik endüstrisi korsandan gördüğü zararı tazmin için dosya paylaşımı vergisi konmasını istiyor.


Bu fikir, 1997'den beri sanatçıların korsandan gördüğünü iddia ettiği zararı tazmin etmek amacıyla, kasetler, mini diskler ve CD-R gibi üzerine kayıt yapılabilir medyaların fiyatına küçük bir miktar harç konulan Kanada'da ilgiyle karşılandı.

Kanada Özel Kopya Birliği (CPCC) vergi toplamak için kurulduğundan beri 100 milyon besteciye, artiste, müzik üreticilerine ve kayıt şirketlerine 160 milyon dolardan fazla para verdi. Pek çok küçük grup CPCC'den gelen nakit parayla yaşamlarını idame ettirdiği için Kanada hükümetinin bu konudaki tecrübesi başarılı olabilir.

Ancak Birlik, online müzik dosya paylaşımını hesaba katmadan, yasal dosya indirmeden para kazanmak istediği için hükümetten yasayı değiştirmesini istiyor. Bunun olması için tek yol, hükümetin var olan vergiyi artırması. Müzik endüstrisinin milyar dolarlık kârı online dosya indirimi yüzünden zarara uğradığı için, bu verginin çok yüksek olması talebi var.

Eğer müzik endüstrisi yeni teknoloji yüzünden kaybettiği para için hükümetten para isterse, diğer iş kollarının da isteyebileceği düşünülüyor. Kimse aklı başında bir hükümetin böyle baskıcı bir vergi uygulamasına başlayacağına ihtimal vermiyor. Ancak müzik endüstrisinin interneti anlayıp, onunla barışmak konusundaki yavaşlığı ve genel baskıcı tutum bu verginin bir istisna olarak hayata geçebileceğini de gösteriyor. Kanada deneyimini yakından takip etmek ve iyi anlamak lazım. Oradaki yasal düzenlemeler dünyaya örnek teşkil edebilir.