Genel 08 EKİM 2009 / 07:54

Domuz gribi aşısına yüzde 40 evet dedi

Amerika'da yapılan bir anket yetişkinlerin yüzde 40'ının kendileri için "kesinlikle" domuz gribi aşısı yaptıracağını gösteriyor.

Amerika'da yapılan bir anket yetişkinlerin yüzde 40'ının kendileri için "kesinlikle" domuz gribi aşısı yaptıracağını gösteriyor.


 

Harvard Kamu Sağlığı Bölümü'nün yaptığı anket, ebeveynlerin yüzde 51'inin çocukları için kesinlikle bu aşıyı yaptıracağını gösteriyor.

Anket on kişiden altısının domuz gribi aşısı yaptıracaklarından emin olmadığını gösteriyor. Yapılan ankete katılanların yüzde 41'i domuz gribi aşısı yaptırmayacağını, yüzde 6'sı bir fikri olmadığını, yüzde 11'i ise aşı yaptırmayı planladıklarını, ancak fikirlerinin değişebileceğini de söylüyor.

Ancak eğer toplumda domuz gribinden ölen ya da hastalanan insanlar olursa, yüzde 59'u fikirlerini değiştireceklerini ve aşı olacaklarını, yüzde 60 ise bu durumda aşıyı çocukları için yaptıracaklarını söyledi.

"Eğer domuz gribi çok daha tehlikeli bir boyuta gelecekse, kamu sağlığı yetkilileri domuz gribi aşısı talebine hazırlıklı olmalı" diye konuştu Harvard Kamu Sağlığı Profesörü Robert Blendon.

Emin değilim diyenler ise aşının yan etkilerinden çekindiklerini, ciddi bir grip risk altında olmadıklarını ve eğer hastalığa yakalanırlarsa domuz gribi tedavisi görebileceklerini düşünüyorlar.