Genel 22 ARALIK 2010 / 11:04

Doktor elini sallayacak, yer yerinden oynayacak

Microsoft Kinect'in işe yarayacağı ilginç bir alan daha ortaya çıktı.

Microsoft Kinect'in işe yarayacağı ilginç bir alan daha ortaya çıktı.


Microsoft'un herhangi bir kumanda gerektirmeden, özel kamera karşısında ekran başına geçip elinizi kolunuzu sallayarak oyun oynamanız için geliştirdiği Kinect aksesuarı, piyasaya çıktığından beri birbirinden faklı kullanımlara ilham veriyor. Bunlardan biri de radyolojik verileri detaylı olarak görüntülemeyle ilgili.

İsviçre'deki Bern Üniversitesi'nin Adli Tıp bölümü, Virtopsy olarak adlandırılan projeyle Microsoft Kinect sayesine sadece ellerinizi kullanarak radyolojik görüntülerin etrafında serbestçe dolaşabilmenizi sağlayan bir arabirim geliştirmiş. Böylece bir ameliyatın ortasında bile doktorların ellerindeki kanlı eldivenleri çıkarmalarına gerek kalmadan görüntünün detayları arasında serbestçe gezebilecekleri ve kontaminasyondan korunabilecekleri belirtiliyor.

Gerçekten de ilginç ve işe yarar bir çalışma. Detayları bu adreste bulabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun