Genel 16 ARALIK 2010 / 11:21

Doğu'dan Batı'ya 1 milyar TL'lik fiber yatırımı

5 ülkeden 7 operatör, 7750 km'lik güzergâhta bölgenin en uzun karasal internet altyapısını kuruyor

5 ülkeden 7 operatör, 7750 km'lik güzergâhta bölgenin en uzun karasal internet altyapısını kuruyor


Turkcell Grup şirketi Superonline'ın yer aldığı 5 ülkeden 7 operatör, 7750 km'lik güzergâhta bölgenin en uzun kesintisiz karasal internet altyapısını kuruyor. RCN (Regional Cable Network) adını taşıyan proje, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Füceyre kentinden İstanbul'a kadar uzanacak ve 2 milyar insan için internet kapısı olacak.

Turkcell Grup şirketi olan Superonline'ın da aralarında bulunduğu 7 telekom operatörü, 16 Aralık'ta Ankara'da düzenlenen imza töreniyle RCN (Regional Cable Network-Bölgesel Kablo Şebekesi) projesine start verdi. Törene Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın yanı sıra, RCN Projesi Konsorsiyum Başkanı Ali Amiri, konsorsiyumda yer alan yabancı şirketlerin genel müdürleri ile Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ve Superonline Genel Müdürü Murat Erkan katıldı.

Ortadoğu'nun kesintisiz en uzun karasal fiber internet altyapısı

RCN Projesi ile Füceyre'den (Birleşik Arap Emirlikleri) başlayıp Riyad (Suudi Arabistan), Amman (Ürdün) ve Tartus'tan (Suriye) geçerek İstanbul'a ulaşacak fiber optik kablo hattı, Ortadoğu'da ilk defa Körfez bölgesinin tamamını kapsayacak. Kuş uçuşu 3875 km olan ve yedekli yapısı ile toplam 7750 km'yi bulan RCN Projesi, su altı ve fiber kabloların en yoğun birleşme noktalarından biri olan Füceyre ve Batı arasında bölgenin en uzun karasal fiber optik altyapısı olacak.

Yıldırım: "Yakın ilişkileri daha da ileriye taşıyoruz"

İmza töreninde konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, RCN projesinin ilgili ülkelerdeki yatırımcıların diğer ülkelerdeki yatırımlarına ve şirketlerine erişmeleri için önemli bir fırsat yaratacağını vurguladı. Kurulacak fiber optik ağ sayesinde bölge ülkeleriyle Türkiye'nin iletişim kapasitesinin, iş ilişkilerinin ve ticaretin artacağını ifade eden Yıldırım, "Biz bu projeyi aynı zamanda, başarıyla yürüttüğümüz dış politikamızın meyvelerinden biri olarak görüyoruz. 5 ülke arasındaki bu iş birliği, son dönemde bölge ülkeleriyle geliştirdiğimiz yakın ilişkileri daha da ileri seviyeye taşımamız açısından faydalı olacaktır" dedi.

Ciliv: "Dünyanın yeni internet üssü İstanbul"

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Türkiye'nin ve Turkcell grubunun önemli bir güç olduğu bölgede teknoloji alanında öncülüğe önem veren güçlü ve yetkin şirketlerin RCN Projesi'nde bir araya gelmiş olmasından büyük memnuniyet duyduklarını vurguladı. Dünyada ekonomik dengelerin değiştiğine dikkat çeken Süreyya Ciliv, kapasitesiyle ve ihtiyaçlara uygun olarak planlanmış yedekleme sistemiyle büyük fark yaratan bu projenin, Ortadoğu'yu Türkiye üzerinden dünyaya bağlayarak bölgeye önemli bir avantaj kazandıracağını söyledi. RCN altyapısı ile bölgede internet penetrasyonunun artacağına dikkat çeken Ciliv, "Erişimin hızlanması sayesinde internetin daha geniş kitlelere ulaşması mümkün olacak ve bu da yeni fırsatları beraberinde getirecek." dedi.

Amiri: "Önümüzdeki 15 yıl boyunca bölge trafiğini rahatlatacak"

Konsorsiyum Başkanı Ali Amiri, törende yaptığı konuşmada RCN Projesi'nin hız, kalite, yedeklilik ve güvenilirlik bakımından rakipsiz olduğunu vurguladı. Çift fiber hattının 5 ülkeden geçerek 5 şehirde kesişeceğini hatırlatan Amiri, bu altyapının saniyede 12,8 Terabit gibi muazzam bir kapasite sunduğunu ve bu kapasitenin bölgedeki internet trafiğini önümüzdeki 15 yıl boyunca rahatlıkla kaldıracağını dile getirdi. Amiri, "Yüzümüzü geleceğe dönerek en ileri teknolojiyle Ortadoğu halkının layık olduğu güvenilir internet altyapısını sunuyoruz. Üstelik tüm yatırımcı şirketler, bu iki fiber hattını tamamen RCN Projesi'ne ayırıyor; yani ne hızdan ne de kaliteden taviz vereceğiz. Bugüne kadar internet bağlantısında sorun yaşayan tüm Ortadoğu'daki kullanıcıları 2011'in ikinci yarısından itibaren RCN'e davet ediyoruz." diye konuştu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun