Genel 19 AĞUSTOS 2010 / 07:11

Doğru alan adını nasıl seçersiniz?

daha.net, doğru alan adı seçmek isteyen şirketlere önemli tavsiyelerde bulunuyor.

daha.net, doğru alan adı seçmek isteyen şirketlere önemli tavsiyelerde bulunuyor.


Şu aralar iletişim stratejisini kılavuzluk üzerine kuran ve bu yolla markasına dikkat çekmeyi amaçlayan daha.net, alan adı seçimi konusunda şirketlere yol gösterme amacıyla yeni bir liste daha yayınladı. Sitenin alan adı seçme noktasına gelmiş kişi ve kurumlar için derlediği tavsiyeler şöyle sıralanıyor:

1. Açık ve yaratıcı olun

Alan adı seçilirken dikkat edilmesi gereken iki şeyin site isminin yaratıcılığı ve kolay anlaşılırlığı olduğunu vurgulayan daha.net, arama sonuçlarında sitenin başarısını yükselten özelliğin alan adının açıklığı olduğunu belirtiyor. Marka bilinirliğini üst seviyeye çıkarmanın yaratıcı bir alan adından geçtiğini belirten daha.net, rakipleri arasından sıyrılmak isteyen şirketlere açık ve yaratıcı bir alan adı bulmalarını tavsiye ediyor.

2. Kendinizden bir kelime ekleyin

Yaratıcı alan isimleri oluşturmak için ön ve son ekler kullanmayı öneren daha.net, konuyla ilgisiz görünen ancak bir şekilde bağlanabilecek kelimeleri bir araya getirmenin de iyi bir yöntem olduğunu belirtiyor. daha.net’in yaratıcı alan adı bulma konusundaki bir diğer önerisi de alan adı uzantılarını kelimenin bir parçası gibi kullanmak (kiss.me, seyahat.name gibi).

3. Varyasyonlarını kontrol etmekten çekinmeyin

Şirketlerin alan adı seçerken ilk karşılaştıkları problemin daha önceden başkaları tarafından alınmamış, müsait bir alan adı bulmak olduğunu fark eden daha.net, şirketlere almak istedikleri alan adı uygun değilse, onun varyasyonlarına bakmaktan çekinmemelerini öneriyor (Editörün notu: Bu tavsiyeyi sadece son çare olarak değerlendirmekte fayda var).

4. Kelime listesi yaratın

daha.net alan adı bulma sürecindeki şirketlere yaptıkları işle ilgili popüler anahtar kelimelerin bir listesini yapmayı öneriyor. Zira popüler bir kelimenin alan adı olarak seçilmesi, sitenin ziyaretçi sayısını etkileyen önemli bir etken.

Faydası olursa ne mutlu...

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun