Genel 07 EYLÜL 2009 / 11:26

Doğaya attığınız her şey bir gün size geri döner...

Media Markt mağazalarına elektronik atık kutuları yerleştiriyor.

Media Markt mağazalarına elektronik atık kutuları yerleştiriyor.


Türkiye'de günde yaklaşık 65 bin ton çöp üretiliyor. Bu çöplerin %15-20'sini geri kazanılabilir nitelikte atıklar oluşturuyor. Dünyaya yaptığımız her iyi ya da kötü etkinin günün birinde bize geri döneceği gerçeğinden yola çıkan elektronik ürün mağazalar zinciri Media Markt, tüm tüketicilerini çevre için elektronik atıklarını geri dönüşüme kazandırmaya davet ediyor.

Elektronik atıkların iki ana özelliği bulunuyor: Bu tür atıklar tehlikeli ve toksik maddeler içerebiliyor. Ayrıca içerdikleri metal, cam, plastik ve yeniden kullanılabilen diğer malzemeler dolayısıyla maddi anlamda değer taşıyorlar.Gerek çevre sağlığını tehdit eden, gerekse ekonomik anlamda önemli miktarda kaybı ifade eden katı atıkların ve e-atıkların geri dönüşüme kazandırılması çalışmaları, gelişmiş ülkelerdeki en önemli gündem maddelerinden biri. Media Markt, Türkiye'de ise henüz çok yeni bir kavram olan e-atıkların önemine dikkat çekiyor.

Modern hayatın bir getirisi olan e-atıkların en iyi şekilde değerlendirilmesini ve çevre sağlığına ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedefleyen Media Markt, mağazalarına geri dönüşüm kutuları yerleştirdi. Eskimiş monitör, bilgisayar, buzdolabı, CD, fırın, elektrik süpürgesi gibi elektronik cihazlara sahip olanlar, ürünü nereden almış olurlarsa olsunlar, Media Markt mağazasındaki geri dönüşüm kutularına bırakabilecekler. Kutulara sığmayacak büyüklükteki atıklar için müşteri temsilcileri danışmanlık hizmeti de sunacak.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun