Genel 30 TEMMUZ 2010 / 14:34

Doğal tarih müzesine teknoloji eli değdi

Müze içinde neyin, nerede ve ilgili bilgileri uygulamayla taşınabilir cihazlara geliyor.

Müze içinde neyin, nerede ve ilgili bilgileri uygulamayla taşınabilir cihazlara geliyor.


Bu sıralar American Museum of Natural History (Amerikan doğal tarih müzesi) ziyaretçileri için sıkıcı ve karmaşık bir yer olmaktan çıkıyor. Müze için özel hazırlanan iPhone ve iPod touch uygulamasıyla ziyaretçiler sergilenen eserlerle ilgili bilgilere erişebiliyor.

500 bin metrekarelik müzenin içinde yön bulmaya da yarayan uygulamayı kendi cihazınıza indirerek kullanabilmenin yanında müzeden de size aynı uygulamayı içeren bir cihaz talep edebiliyorsunuz.

Müze içinden doğrudan sosyal ağlara da erişmek için özel odalar hazırlanmış durumda. Bu odalardan edinilen ilginç deneyimler paylaşılabiliyor. Uygulamanın iPad ve Android tabanlı telefonlar için de geliştirildiği, yakın zamanda bu cihazlardan da müze hakkında bilgi edinilebileceği bilgisi verildi.

Böyle bir uygulama hem müzeyi gezmeyi daha keyifli ve kolay bir hale getiriyor hem de yeni neslin teknoloji bağımlılığı bir nevi kullanılarak müzeye olan ilgi artırılıyor. Tarihiyle ün yapmış ülkemizde de benzer uygulamalar gençlerin ilgisini geçebilir.

Uygulamanın detaylarına http://itunes.apple.com/us/app/amnh-explorer/id381227123?mt=8 adresinden ulaşılabilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun