Genel 30 TEMMUZ 2010 / 14:34

Doğal tarih müzesine teknoloji eli değdi

Müze içinde neyin, nerede ve ilgili bilgileri uygulamayla taşınabilir cihazlara geliyor.

Müze içinde neyin, nerede ve ilgili bilgileri uygulamayla taşınabilir cihazlara geliyor.


Bu sıralar American Museum of Natural History (Amerikan doğal tarih müzesi) ziyaretçileri için sıkıcı ve karmaşık bir yer olmaktan çıkıyor. Müze için özel hazırlanan iPhone ve iPod touch uygulamasıyla ziyaretçiler sergilenen eserlerle ilgili bilgilere erişebiliyor.

500 bin metrekarelik müzenin içinde yön bulmaya da yarayan uygulamayı kendi cihazınıza indirerek kullanabilmenin yanında müzeden de size aynı uygulamayı içeren bir cihaz talep edebiliyorsunuz.

Müze içinden doğrudan sosyal ağlara da erişmek için özel odalar hazırlanmış durumda. Bu odalardan edinilen ilginç deneyimler paylaşılabiliyor. Uygulamanın iPad ve Android tabanlı telefonlar için de geliştirildiği, yakın zamanda bu cihazlardan da müze hakkında bilgi edinilebileceği bilgisi verildi.

Böyle bir uygulama hem müzeyi gezmeyi daha keyifli ve kolay bir hale getiriyor hem de yeni neslin teknoloji bağımlılığı bir nevi kullanılarak müzeye olan ilgi artırılıyor. Tarihiyle ün yapmış ülkemizde de benzer uygulamalar gençlerin ilgisini geçebilir.

Uygulamanın detaylarına http://itunes.apple.com/us/app/amnh-explorer/id381227123?mt=8 adresinden ulaşılabilir.