Genel 10 MART 2010 / 14:38

DNA kayıtları suçluların yakalanmasına pek fayda etmiyor

DNA veritabanı kayıtlarının çözülmesine yardım ettiği suçlar yüzde 1'den daha azmış meğer.

DNA veritabanı kayıtlarının çözülmesine yardım ettiği suçlar yüzde 1'den daha azmış meğer.


İngiltere'de işlenen suçların yüzde 1'den daha az bir kısmı, hükümetin DNA veritabanında saklanan DNA kayıtları kullanılarak çözülüyor. Parlemento komitesi ise DNA profillerinin en fazla 3 yıl saklanması gerektiğini öneriyor.

Komite üyesi Keith Vaz, "Veritabanındaki DNA kayıtlarından tam olarak kaç suçlunun tutuklandığını bilemiyoruz, ancak %0,3 gibi bir oran verebiliriz" diye konuştu. Bu, işlenen suçların ancak binde 3'ünün DNA kayıtlarıyla belirlenebildiğini ortaya koyuyor.

İngiltere'de her yıl 4,9 milyon suç rapor ediliyor. Şüpheliler yaklaşık 1,3 milyon dava ile yargılanıyor. Bu izlenen suçlarda DNA karşılaştırması yaklaşık 33 bin davada kullanılıyor. Parmak izinin kanıt olarak sunulduğu dava sayısı ise 45 bin civarında.

DNA profillerinin kullanılmasıyla şüphelilerin mahkum olma oranı oldukça düşük. Buna rağmen DNA profillerinin suçla yapılan mücadelede hayati bir önem taşıdığı da vurgulanıyor. Ancak savcılık servisi, şüphelinin mahkum durumuna düşmesi için sunulan DNA profilinin tek başına bir çözüm olamayacağını da dile getiriyor.