Genel 05 TEMMUZ 2010 / 08:44

Dizüstü adaptörleri tek tip oluyor

Dizüstü bilgisayarların adaptörlerini tek bir standarda oturtmak için çalışmalar başladı.

Dizüstü bilgisayarların adaptörlerini tek bir standarda oturtmak için çalışmalar başladı.


Tayvan tabanlı bilgisayar markaları Acer ve Asus'un da desteğiyle, yine Tayvanlı üreticiler Quanta, Compal, Wistron, Pegatron ve Inventec güç sağlama birimlerinin (PSU) standartlaştırılmasını istiyor. Böylece tek bir şarj aleti ile her dizüstü ve tablet bilgisayar şarj edilebilecek.

Digitimes Tayvan'ın haberine göre tek tip güç sağlama birimi için çalışmalar halen devam ediyor. Bununla birlikte cep telefonlarının da şarj aletlerinin tek tip olması için de yıllar önce çalışmalara başlanmıştı ancak henüz bir sonuç elde edilemedi.

Bilgisayar üreticileri bu fikre sıcak bakmakla birlikte, ufak endişeler de barındırıyor. Üretilerek hazırda bekletilen donanımların geleceği sorgulanırken, güç sağlama birimleri arasındaki kalite farkının da giderilmesinin üreticileri zorlaması bekleniyor.

Bu projeyle son dönemde fazlasıyla artan elektronik atıkların önüne geçilmek isteniyor. Tek tip güç sağlama birimiyle, yani aynı şarj cihazıyla her bilgisayarın pilini doldurabilme imkânı geldiğinde, farklı şarj aletlerine gerek kalmayacak. Bu proje, elektronik atık sorunu için güzel çözümlerden biri olabilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun