Genel 05 TEMMUZ 2010 / 08:44

Dizüstü adaptörleri tek tip oluyor

Dizüstü bilgisayarların adaptörlerini tek bir standarda oturtmak için çalışmalar başladı.

Dizüstü bilgisayarların adaptörlerini tek bir standarda oturtmak için çalışmalar başladı.


Tayvan tabanlı bilgisayar markaları Acer ve Asus'un da desteğiyle, yine Tayvanlı üreticiler Quanta, Compal, Wistron, Pegatron ve Inventec güç sağlama birimlerinin (PSU) standartlaştırılmasını istiyor. Böylece tek bir şarj aleti ile her dizüstü ve tablet bilgisayar şarj edilebilecek.

Digitimes Tayvan'ın haberine göre tek tip güç sağlama birimi için çalışmalar halen devam ediyor. Bununla birlikte cep telefonlarının da şarj aletlerinin tek tip olması için de yıllar önce çalışmalara başlanmıştı ancak henüz bir sonuç elde edilemedi.

Bilgisayar üreticileri bu fikre sıcak bakmakla birlikte, ufak endişeler de barındırıyor. Üretilerek hazırda bekletilen donanımların geleceği sorgulanırken, güç sağlama birimleri arasındaki kalite farkının da giderilmesinin üreticileri zorlaması bekleniyor.

Bu projeyle son dönemde fazlasıyla artan elektronik atıkların önüne geçilmek isteniyor. Tek tip güç sağlama birimiyle, yani aynı şarj cihazıyla her bilgisayarın pilini doldurabilme imkânı geldiğinde, farklı şarj aletlerine gerek kalmayacak. Bu proje, elektronik atık sorunu için güzel çözümlerden biri olabilir.