Genel 16 OCAK 2010 / 06:37

Dijital karasal yayında Vestel'in sözü geçecek

Vestel, düzenlediği basın toplantısıyla yeni nesil karasal dijital yayıncılık teknolojisi DVB-T2'yi tanıttı.

Vestel, düzenlediği basın toplantısıyla yeni nesil karasal dijital yayıncılık teknolojisi DVB-T2'yi tanıttı.


Vestel, karasal dijital yayıncılık teknolojisinin son buluşu DVB-T2 deneme yayınlarını resmi olarak başlatmak için BBC'nin İngiltere'de düzenlediği ve 4 şirketin katıldığı organizasyonda ürünlerini tanıtan tek Türk şirketi oldu. Vestel Elektronik Ar-Ge'den Sorumlu İcra Kurulu Üyesi İhsaner Alkım, DVB-T2 teknolojili Vestel set üstü kutuların BBC'den tam puan aldığını belirterek "Dünyada DVB-T2 teknolojisini sergileyen ilk üreticilerin arasında bir Türk şirketi olarak yer almamız büyük gurur kaynağı" diye konuştu.

İhsaner Alkım, İngiltere'den başlayarak dünyaya yayılması beklenen yeni nesil karasal dijital yayıncılık teknolojisi DVB-T2 için, 2010'un ilk çeyreğinde set üstü kutu, ikinci çeyreğinde ise televizyon üretimine başlayacaklarını açıkladı. Alkım, "Set üstü kutumuz İngiltere'de DVB-T2 uyumluluğu sertifikasını alan ilk kutu oldu. Bu da gösteriyor ki dünya pazarlarına DVB-T2 set üstü kutu sunan ilk şirket Vestel olacak. Bu sayede, DVB-T2 yayını alabilen cihazların üretiminde dünya lideri olmayı ve İngiltere'de yüzde 50 pazar payı almayı hedefliyoruz" dedi.

"Türkiye'nin dijital dönüşümüne önayak olacağız"

Türkiye'nin dijital dönüşümde Avrupa'yı geriden izlediğini belirten İhsaner Alkım, "Dünya pazarlarına teknoloji ihraç ediyoruz. Türkiye'nin de dijital dönüşümüne önayak olmaya kararlıyız. Hem kırsal hem kentsel kesimde yayınların yüksek görüntü kalitesiyle alınabilmesi için karasal dijital yayıncılığa geçişin hızla tamamlanmasını istiyoruz" dedi.

Vestel'in uzun süredir Türkiye'deki dijital dönüşüme destek verdiğini belirten Alkım, "DVB-T'de Türkiye'ye özel standartların oluşması, Türkiye'ye özel set üstü kutuların ve Türkçe Mheg5 gibi interaktive yazılımlarının geliştirilmesi gibi konularda destek veriyoruz. Dünyada T2 teknolojisini ilk geliştiren firmalardan biri olarak Türkiye'deki T2 çalışmalarına da katkı sağlamaya devam edeceğiz" dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun