Genel 24 MAYIS 2010 / 14:09

Dijital genom eski verileri muhafaza edecek

"Dijital genom" eski sistemlerdeki verilere bugünün teknolojileri ile ulaşmanızı sağlayan bir zaman kapsülü

"Dijital genom" eski sistemlerdeki verilere bugünün teknolojileri ile ulaşmanızı sağlayan bir zaman kapsülü


Bir grup Avrupalı kurum tarafından yaratılan dijital genom isimli sistem, gelecek nesillerin eski bilgisayar sistemlerinde depolanan verileri okuyabilmesini sağlayacak.

Donanımlar ve yazılımlar eskidikçe Avrupa Birliği'nin her yıl 3 milyar değerinde dijital veri kaybettiği biliniyor. Şimdilerde modern bilgisayar kullananlar, kısmen eskilere gidip bir disket sürücü içindeki veriye ulaşmak istediğinde bu eski formatlara erişim mümkün olmuyor. Belli depolama formatına ulaşmak için gereken donanıma sahip olunsa bile, bu depolama alanındaki bilgilere ulaşmak için destekleyici bir yazılıma ve uygun bir işletim sistemine sahip olmanız gerekiyor.

İsviçre'deki dijital depolama tesisi olan Swiss Fort Knox'ta üretilen "dijital genom" eski sistemlerdeki verilere bugünün teknolojileriyle ulaşılabilir hale getirmeyi hedefliyor. Dijital genom, destekleyici teknoloji eskidikten sonra verileri yeniden yapılandırmak için devreye girecek bilgi ve araçları içeriyor. Dijital genom içindeki eskimekte olan format türleri şimdilik JPEG, JAVA kaynak kodu, .Mov dosyaları, HTML kullanan web siteleri ve PDF dokümanlarından oluşuyor. Bu dosyaların ömrünü uzatmak içinse dosyaların tüm sürümleri JPEG2000, PDFA, TIFF ve MPEG4 gibi standart arşiv formatları içinde depolanıyor.

Tüm bu dosya formatlarına gelecekte erişmek için "genetik kod"un tanımlanması gerekiyor. Bu kod, gelecekte yorumlama şansını geliştirmek için pek çok dile çevrilebiliyor.

Tüm bu bilgilerin kopyaları ayrıca CD, DVD, USB, Blu-Ray, floppy disk ve SSD gibi bir dizi depolama ortamında saklanacak.

Bu sistemle dijital verilerin kaybolmamasını ve gelecek nesillerin bu verilerden yararlanmasını sağlamak amaçlanıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun