Genel 06 OCAK 2010 / 15:36

Deniz fenerleri uzaktan yönetilecek

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ile Turkcell'in gerçekleştirdiği Telemetri Projesi hayata geçiyor.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ile Turkcell'in gerçekleştirdiği Telemetri Projesi hayata geçiyor.


Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Turkcell’in katkılarıyla gerçekleştirdiği Deniz Fenerlerinin Uzaktan Yönetimi Projesi, bugün imza töreniyle duyuruldu. İmza töreni Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Salih Orakcı ve Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv’in katılımlarıyla gerçekleşti. Sisteme güçlü iletişim altyapısıyla destek veren Turkcell, Türkiye’nin dört bir yanında bulunan deniz fenerleri ile İstanbul’daki kontrol merkezi arasında iletişim sağlayacak. 2010 yılında 185 deniz feneri ile başlanacak projede, 2011 yıl sonu hedefi ise 430 deniz feneri.

Projenin otomatik tanımlama sistemi bileşeniyle seyir halindeki gemiler 5 deniz milinden görebildikleri fenerleri, 50 mil uzaklıktan fark edebilecek. Telemetri projesiyle deniz fenerlerinin gemilerle haberleşme mesafesi 10 kat artmış olacak. Deniz fenerlerini bilgi çağına ulaştıran bu proje ile karasularında daha güvenli seyir, deniz feneri arızalarının hızlı tespiti ve giderilmesi, kesintisiz seyir yardımcısı hizmetinin verilmesi ve seyir yardımcılarının çalışabilirlik standardının yüzde 99,8’de tutulması hedefleniyor. Telemetri Projesi toplantısında konuşma yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, projenin geçmiş ve geleceği birbirine bağlar nitelikte olduğuna dikkat çekti.

Ulaştırma Bakanı sözlerine, “Bu proje denizlerde söz konusu teknolojinin uygulanması adına bir ilktir. Türkiye de denizci ülkeler arasında öncü konumdadır. Sadece ülkemiz için değil, diğer bazı ülkeler için de çözüm üretiyoruz ve onlara yardım ediyoruz. Tabi ki tüm bu gelişmelerin ardında Bilgi Teknolojileri’nde yaşanan gelişmeler vardır” şeklinde devam etti. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv de konuşmasında, müşteri odaklı hizmet anlayışları çerçevesinde, kurumların farklı ihtiyaçlarına özel çözümler üretmekten ötürü mutluluk duyduklarını belirtti. Deniz fenerlerinin modernleştirilmesine verdikleri katkının Turkcell kapsama gücü sayesinde olduğunu vurgulayan Ciliv, “Kıyılarımızda yüzde yüze yakın kapsama gücümüz sayesinde, insanların yaşamadıkları noktalara bile mobil iletişim hizmetlerini götürüyoruz. Deniz fenerlerinin iletişim altyapısını da bu sayede sağlıyoruz. Bu proje, ürettiğimiz farklı çözümlerin en güzel örneklerinden biri” diye konuştu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun