Genel 13 ARALIK 2010 / 16:01

Dell, Compellent'ı 960 milyon dolara satın aldı

Yapılan anlaşmayla veri depolama şirketi Dell'in bulut bilişim stratejilerinde yer alacak.

Yapılan anlaşmayla veri depolama şirketi Dell'in bulut bilişim stratejilerinde yer alacak.


Dell, 960 milyon dolar nakit karşılığında veri depolama şirketi Compellent Teknologies'i satın alma konusunda anlaştıklarını açıkladı. Böylece HP ve IBM'le girilen rekabet daha da kızıştı.

Satın almanın 2011'in başında gerçekleşmesi beklenirken, ekonomik etkilerinin 2012'den itibaren görüleceği tahmin ediliyor.

Veri depolama bulut bilişimde çok kritik bir rol oynuyor. Dell 2008 yılında EqualLogic'i satın almasıyla bulut bilişim konusunda faaliyet göstermeye başlamıştı.

Compellent depolama ve veri kurtarma konusunda küçük ve orta işletmelere hizmet konusunda faaliyet gösteriyor. Bazı analistlere göre, Dell bu satın almayla, 3Par gibi çok fazla para ödemediği için doğru seçimi yaptı.

Söylentiler arasında Dell'in NetApp'i satın alması gündeme gelmişti. Ancak NetApp'in piyasa değerinin 20 milyar doları bulması depolama teknolojileri konusunda Dell'i başka tercihlere yönlendirdi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun