Genel 01 TEMMUZ 2010 / 06:45

Dell, 12 milyon bozuk bilgisayarı bilerek mi piyasaya sürdü?

Dell'in dava konusu olan 12 milyon bozuk bilgisayarı bilerek piyasaya sürdüğü iddia edildi.

Dell'in dava konusu olan 12 milyon bozuk bilgisayarı bilerek piyasaya sürdüğü iddia edildi.


Dell'in 2003-2005 yılları arasında yaklaşık 12 milyon bilgisayarı arızalı olarak piyasaya sürmesiyle ilgili 2007 yılında açılan davada yeni ortaya çıkan dokümanlar, Dell'in bilgisayarları piyasaya sürerken bu problemin ortaya çıkabileceğinin farkında olduğunu ortaya koydu. O dönemde piyasaya sürülen bozuk bilgisayarlarda yangına ve elektrik kaçağına neden olabilecek hatalı üretilmiş kapasitörler yer alıyordu.

New York Times'ın davaya ilişkin verdiği habere göre, Dell'in kapasitörlerin sorunlu olduğunun farkında olduğu, buna rağmen bilgisayarları piyasaya sürdüğü iddia ediliyor (http://www.nytimes.com/2010/06/29/technology/29dell.html?pagewanted=1&_r=1&ref=technology)

Davada yeni sunulan belgeler Dell'in bu makinelerin sorununu bildiği halde satışa çıkardığını, hatta bu davada kendisini savunan avukatlık şirketine de aynı makinelerden sattığını gösteriyor.

Dell'in gelen şikayetlerin ardından sorunlu parçaları değiştirme sözü verdiği, ancak bu değişimin yerine yine hatalı parçalar kullanılarak yapıldıığı da dile getirilen iddialar arasında.

Kapasitörlerin temin edildiği Japon şirket Nichicon ile bir sorun yaşadığını itiraf eden Dell, bu durumun farklı müşterileri farklı şekillerde etkilediğini söylüyor.

Ancak şirket davada öne sürülen iddiaları reddediyor ve bu konuda bir yorum yapmaktan kaçınıyor.

Son dakika: Konu hakkında bilgisine başvurduğumuz Dell Türkiye BTnet.com.tr'ye bir açıklama gönderdi. Açıklamayı http://www.btnet.com.tr/wps/portal/bilisim/donanim/masaustu/detay?wcm.haberId=btnethaber_1277990869299 adresinde bulabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun