Genel 24 MAYIS 2010 / 09:49

Davranışlarınıza dikkat edin

Amerika, ağlar üzerinden suçluları ayırt etmeye yarayacak bir sistemi tartışıyor.

Amerika, ağlar üzerinden suçluları ayırt etmeye yarayacak bir sistemi tartışıyor.


Amerikan ordusuna sunduğu savunma çözümleriyle tanınan DARPA'nın (Defence Advanced Research Projects Agency - Gelişmiş Savunma Araştırma Projeleri Ajansı) yeni bir sistem üzerinde çalıştığı açıkladı. Bu sistemin detayları tam olarak belirlenmese de insanların ağlar üzerinde gösterdiği hareketlere göre suç işleme potansiyellerini ortaya çıkaracağı düşünülüyor.

Projenin ilk adımında insanların davranışları bilgisayar yardımıyla ayırt ediliyor ve algılanıyor. İkinci aşamada bu algılama sonucunda ortaya çıkan bilgiler sadece bir kere kullanılmak üzere toplanıyor ve genele göre değerlendiriliyor. Ardından anormal davranış gösteren insanların suç işleme ihtimalleri göz önünde bulunduruluyor. Böylece herhangi bir saldırı ya da suç, fiile dönüşmeden engellenmeye çalışılıyor. Proje, özellikle siber terör saldırılarını engellemeyi hedefliyor.

DARPA'nın oluşturduğu projeye SMITE (Suspected Malicious Insider Threat Elimination - şüpheli görülen kasıtlı tehditlerin elenmesi denebilir) ismi verildi.

Bazılarına göre proje işe yarar gibi gözükse ve Amerika'yı terör saldırılarından kurtaracağını vaat etse de, bu proje üzerine özgürlükler ülkesi olarak bilinen Amerika'nın yeni düzeni sorgulanabilir. İnsanların üzerindeki sürekli izlenme hissi, davranışlar üzerinde nasıl bir etki yaratır bilinmez ama geleceğin teknolojisinin insanları ağlar üzerinde izleyebilecek güce erişmesi kaçınılmaz gözüküyor.

Bu gücün kimler tarafından nasıl kullanılacağı ise etik ve felsefi sorular olarak önümüzde duruyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun