Genel 05 MAYIS 2010 / 12:42

Darwin'in endişesi doğru çıktı

Charles Darwin'in çocuklarında görülen hastalıklar ile ilgili çalışmalar yapıldı.

Charles Darwin'in çocuklarında görülen hastalıklar ile ilgili çalışmalar yapıldı.


Evrim teorisinin yazarı Charles Darwin'in çocuklarıyla ilgili endişeleri doğru çıktı. Birinci dereceden kuzeni Emma Wedgwood'la evlenmiş olan Darwin'in çocuklarında bazı hastalıklar görüldü. Darwin bunların kuzeni ile evlenmesinden kaynaklanmış olabileceğinden endişe ederek 1871'de İngiliz Parlamentosuna nüfus sayımında sorulacak sorulara eklemeler yaptırdı. Akraba evliliklerini tespit etmeyi hedefleyen çalışmalar günümüzde araştırmacıların konusu oluyor.

Charles Darwin'in birinci derece kuzeni Emma Wedgwood'tan 10 çocuğu bulunuyordu. Bu çocukların 3'ü 10 yaşına gelemeden hayatını kaybetti. Geriye kalan çocuklarının 3'ü de uzun evliliklerine rağmen çocuk sahibi olamadı. Darwin bunların üzerine akraba evliliklerinin çocuk sağlığı ve kısırlık üzerine etkileri olabileceğini belirtti.

2010 BioScience dergisinde Tim M. Berra, Gonzalo Alvarez ve Francisco C. Ceballos Darwin'in teorisinden yola çıkarak, konu üzerine bilimsel makaleler yayınladılar. Yapılan araştırmalar Darwin'in ortaya attığı fikirlerin doğru olduğu yönünde. Darwin ve Wedgwood ailelerinin 25 üyesi üzerinde yapılan analizlerde, akraba evliliklerinden olan çocukların hasta olarak ölme riskinin yüksek olduğu ortaya çıktı. Darwin'in endişeleri doğru çıktı ve çocuklarının ölümleriyle kısır kalmalarının akraba evliliğiyle doğrudan orantılı olduğu görüldü.

Bilimsel makalenin tam metnine http://www.aibs.org/bioscience-press-releases/resources/Berra.pdf adresinden ulaşılabilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun