Genel 08 OCAK 2010 / 14:56

Danıştay rekabete "evet" dedi

Danıştay, StandartHatt ve HesaplıHatt abonelerinin alternatif işletmecilerden şehiriçi telefon görüşmesi hizmeti almasını yasaklayan BTK kararının yürütmesini durdurdu.

Danıştay, StandartHatt ve HesaplıHatt abonelerinin alternatif işletmecilerden şehiriçi telefon görüşmesi hizmeti almasını yasaklayan BTK kararının yürütmesini durdurdu.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu tarafından 21 Mayıs 2009 tarihinde alınan bir kararla StandartHatt abonelerinin 2010 yılı başına kadar, HesaplıHatt abonelerinin de yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar alternatif işletmecilerden şehiriçi telefon görüşmesi hizmeti almaları yasaklanmıştı. Söz konusu kararın iptal edilmesi için TELKODER tarafından açılan davada, Danıştay 13. Dairesi TELKODER'in başvurusunu haklı bularak BTK kararının yürütmesini durdurdu.

Danıştay 13. Dairesi'nin kararında serbestleşmenin sağlanması yönünde şu ifadeler yer alıyor: "Görüldüğü üzere, davalı idare (BTK), bir yandan HesaplıHatt tarife paketinin sosyal içeriğinin kalmadığını kabul ederek, bu konuda Türk Telekom tarafından yeni bir tarife hazırlanması gerektiğini ifade etmekte; diğer yandan ise StandartHatt tarifesini seçmiş olanların şehiriçi aramalarının Sabit Telefon Hizmeti işletmecileri üzerinden yapılmasını, Kanunda öngörülen tarihten daha ileri bir tarihe ertelemektedir."

Kararda ayrıca, "5809 sayılı Kanun hükümleri uyarınca elektronik haberleşme sektöründe serbest rekabet ortamının sağlanabilmesi için hiçbir koşul ve sınırlama getirilmeksizin şehiriçi görüşmelerin bu alanda yetkilendirilen işletmeciler tarafından yerine getirilmesi ve bu işletmecilerin Türk Telekomünikasyon A.Ş. ile rekabet edebilmelerinin sağlanması gerekmektedir" ifadesi ile telefon hizmetlerinde rekabetin sağlanması gerektiği vurgulanıyor.

BTK savunmasında, 2009 yılının ilk yarısı itibariyle HesaplıHatt abone sayısının, Türk Telekom'un toplam abone sayısının %48'ine tekabül ettiği belirtilmişti. Bilindiği gibi HesaplıHatt ve YazlıkHatt aboneleri 2004 yılından bu yana alternatif işletmecilerden hizmet alamıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun