Genel 11 AĞUSTOS 2010 / 08:32

Daha iyi Li-ion pilin formülü: Oksijeni az, suyu bol koyacaksın

Elektrikli araçların gündeme gelmesiyle önemi artan Li-ion piller yeni formülle daha güvenli olacak.

Elektrikli araçların gündeme gelmesiyle önemi artan Li-ion piller yeni formülle daha güvenli olacak.


Araştırmacılar, özellikle elektrikli araçlar dünya genelinde yaygınlaşmanın arifesindeyken bu araçlarda kullanılacak Li-ion pillerin daha ucuz ve güvenli olmasını sağlayacak bir yöntem buldular. Yöntem, pilleri üretirken daha az oksijen ve daha fazla su kullanılması prensibine dayanıyor. Bu sayede pillerin üretim maliyeti düşerken, güvenilirliği artacak. Üstelik bunun karşılığında kapasitelerinde belirgin bir azalma da olmayacak.

Şimdiye dek pil üreticilerinin ürettikleri pillerde su yerine yanıcı ve patlayıcı maddeler kullanmaları, suyla üretilen pillerden yeterince verim alamamalarından kaynaklanıyordu. Bu şekilde üretilen piller, 100 şarjın ardından enerji depolama kapasitelerinin yüzde 50'sini kaybediyorlardı. Yeni yapılan denemelerde ise bu şekilde üretilen pillerin 1000 şarjın ardından kapasitelerinin yüzde 90'ını koruyabildikleri belirtiliyor.

Gel gelelim, bu yaklaşımın günlük hayata yansımaları birçok emekleyen teknolojide olduğu gibi zaman alacak. Zira üretilen piller kapasitelerinin korumayı başarsalar da, şimdilik istenen ölçüde güç aktarımı sağlayamıyorlar.

Bu iş çözüldüğünde daha güzel günler bizi bekliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun