Genel 12 MAYIS 2009 / 08:12

Daha az ekipmanla daha çok fayda nasıl sağlanır?

Xerox, ofis ekipman sayısını azaltarak kağıt tüketimi ve maliyet tasarrufu sağlıyor.

Xerox, ofis ekipman sayısını azaltarak kağıt tüketimi ve maliyet tasarrufu sağlıyor.Xerox, tasarruf taleplerinin arttığı ekonomik kriz ortamında, kısıtlama yapmadan ve iş süreçlerini kesintiye uğratmadan, kullanılan ofis ekipmanı sayısını azaltarak, kağıt tüketiminde yüzde 40'lara, ilgili toplam maliyetlerde de yüzde 30'lara varan oranlarda tasarruf yapılabileceğini söylüyor.


Xerox'un şirketlerin doküman harcamaları ile ilgili yaptığı bir araştırmaya göre, şirketler toplam cirosunun yüzde 3'ü ile 4'ü arasında bir oranı doküman yönetimine harcıyor. Şirketlerin çalışan başına yaptığı doküman harcamaları yılda ortalama 3.400 doları buluyor. Xerox, sunduğu danışmanlık hizmetleri ile doküman yönetimi harcamalarını yüzde 30'a varan oranlarda azaltacağını belirtiyor.


Xerox'la işbirliği yapan Dow Chemical ise Xerox Global Servisler'den aldığı danışmanlık ile yazıcı, fotokopi ve faks makinelerinin sayısını 15.000'den 6.600'e düşürdüğünü ve milyonlarca dolarlık bir maliyet tasarrufu sağladığını vurguluyor.


Kendi ürünleri haricinde, 1 milyona yakın rakip marka ofis ürününün de işletim, bakım ve yönetimini üstlenen Xerox Global Servisler Başkanı Stephen Cronin, müşterilerine Xerox marka ürünlere geçmeleri için bir zorlamada bulunmadıklarını söylüyor. Stephen Cronin ayrıca, geçen yıl bakım ve yönetimi içine alan servislerden elde edilen gelirin, Xerox'un toplam 17.6 milyar dolar olan toplam gelir içerisinde 3.5 milyar dolara ulaştığını belirtiyor.


Xerox'un verdiği doküman yönetimi hizmetleri; yazıcı, fotokopi ve faks makinelerini kurumsal bilgisayar ağlarına bağlı çok fonksiyonlu ofis ürünlerine dönüştürüyor. Bu cihazların maliyetleri 10.000 doların üzerinde olmasına rağmen, masaüstü tek özellikli ofis ürünleri ile karşılaştırıldığında ofisler; daha verimli, daha hızlı, daha az arıza yapan ve daha ucuz sarf malzemeler kullanan, maliyetlerini kısa sürede amorti edebilen ürünler kullanır hale geliyorlar.


Bir şirket, basit bir değişiklik ile çift taraflı baskı özelliğine sahip ağ yazıcılar kullanarak kağıt tüketimini yüzde 30 oranında azaltırken, her bir çalışanın ne kadar bastığını ve fotokopi çektiğini, ne kadar renkli baskı yaptığını takip edebiliyor. Şirketler ayrıca, kişi sayısı 10'u bulan bir çalışma grubu ile paylaşılabilen çok fonksiyonlu ürünleri kullanarak mekandan, bakım masraflarından ve elektrik tüketiminden tasarruf edebiliyor.


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun