Genel 26 MART 2010 / 09:38

Da Vinci Robotu iş başında

Sağlık kuruluşları teknoloji işbirliğinde modern cihazlarla donatılıyor.

Sağlık kuruluşları teknoloji işbirliğinde modern cihazlarla donatılıyor.


İstanbul İl Özel İdaresi İstanbul'un sağlık alanındaki ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor. İstanbul'a kazandırdığı sağlık merkezleri ve hastanelerin yanı sıra modern, tıbbi cihaz alımlarını da gerçekleştiren İstanbul İl Özel İdaresi, çeşitli cerrahi alanlarda kullanılmak üzere Da Vinci Robotu'nun kullanımını yaygınlaştırıyor.

Bugüne kadar yaklaşık 45 prostat hastasının tedavisini gerçekleştiren sistem, adını robot fikrini ilk olarak ortaya atan Leonardo Da Vinci'den alıyor. Da Vinci Robotu çoğunlukla prostat kanseri tedavisinde kullanılmasının yanı sıra; kadın doğum, pediatri, kulak-burun-boğaz, üroloji, nöroloji ve genel cerrahi alanlarında da tercih ediliyor.

Konsolda oturan cerrah tarafından doğrudan kontrol edilen robot, çok kollu asistan görevi görüyor. Da Vinci Robotu, yüksek çözünürlüklü kamera, karmaşık prosedürler için dördüncü ele ve iki doktorun beraber çalışması için çift kontrol istasyonuna sahip olmasıyla açık ameliyatlara göre yüksek bir oranda iyileşme gösteriyor.

Türkiye'de yaklaşık iki yıldır kullanılan Da Vinci Robotu, İl Özel İdaresi'nin yaptığı alımlar sonrasında artık Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde hizmet veriyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun