Genel 20 TEMMUZ 2010 / 06:50

D-Smart korsana savaş açtı

D-Smart, yasal yayın yapmayan ticari işletmeleri ve kurumları cezalara karşı uyardı.

D-Smart, yasal yayın yapmayan ticari işletmeleri ve kurumları cezalara karşı uyardı.


D-Smart, korsan izleyicilere yönelik mücadelesini sürdürüyor. İşletmelerin ticari abonelik yerine bireysel abonelikle D-Smart yayınını kullandığına dikkat çeken D-Smart İllegal Bölüm Yöneticisi Yücel Yalçınkaya: “Bazı ticari işletmeler bilerek ya da farkında olmadan bireysel abonelikle D-Smart yayınını kullanmaya devam ediyor. Bizim açımızdan ciddi mali kayıplar söz konusu olduğu için bu konuda önlemlerimizi almak durumundayız. Müşterilerimiz gerekli kontrolleri yaparak abonelik türlerini en kısa sürede değiştirmezlerse ticari üyelik bedelinin 4-5 katı ceza ile karşı karşıya kalacaklar” dedi.

Bireysel abonelikle gösterim yapan cafe-bar ve restoranlar, maliyetin tespit edilmesi halinde; avukat, mahkeme ve ceza bedelleri dikkate alındığında söz konusu işletmeler, ticari üyelik bedelinin 4-5 katı para cezası ödemek durumunda kalacak. Bu konuda binlerce işletme ve iş yerlerinde denetimlerde bulanan D-Smart İllegal Departmanı, 2000’den fazla işletmeye tutanak tutulduğunu ve davaların açıldığını kamuoyuna duyurdu.

Yasal olmayan kullanım tespit edilen kurumlar hakkında 5846 Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 71/1 maddesine göre yaklaşık 50 bin liraya kadar çıkan para cezasının dışında, yasal yayın yaptırmayan iş yerinin yetkilisi hakkında da 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.