Genel 16 EYLÜL 2008 / 09:22

D-SLR’ler iyice küçülüp hafifliyor

Panasonic ve Olympus, değiştirilebilir objektifli sayısal fotoğraf makinelerinin (D-SLR) boyut ve ağırlıklarını çarpıcı şekilde azaltacak bir teknoloji için işbirliği yapıyorlar.

Panasonic ve Olympus, değiştirilebilir objektifli sayısal fotoğraf makinelerinin (D-SLR) boyut ve ağırlıklarını çarpıcı şekilde azaltacak bir teknoloji için işbirliği yapıyorlar.


Tüketicilerin D-SLR fotoğraf makinelerini ‘büyük, ağır ve kullanımı zor’ bulması ve kompakt makineleri tercih etmesi üreticileri harekete geçirdi. Geçtiğimiz yıllarda başta Olympus olmak üzere bazı üreticiler “Four Thirds Sistemi Standardı” esasına dayanan ürünler piyasaya sürmüşlerdi.


 


Şimdi de Panasonic ve Olympus, hem “Four Thirds Sistemi”, hem de “Micro Four Thirds Sistemi Standartları” için ilgili teknolojileri ve cihazları ortak olarak geliştirme ve konuyla ilgili iş stratejileri çerçevesinde standartlara uygun ürünleri piyasaya sürme kararı aldı. İki firmanın yararlanacağı ‘Micro Four Thirds (4/3) Sistemi Standardı’, “Four Thirds Sistemi Standardı”na göre yaklaşık yüzde 50 daha kısa flaş aralığı (yuva ile sensör arasındaki mesafe), 6 mm daha küçük lens yuvası dış çapı, yuva içerisinde 9’dan 11’e yükseltilmiş elektrik bağlantıları gibi avantajlar sunacak.


 


“Micro Four Thirds Sistemi”, kullanıcıların daha kompakt bir fotoğraf makinesi gövdesi içerisinde yer alan “Four Thirds” tipi görüntü sensörünün, yüksek görüntü kalitesi avantajlarından faydalanmalarını, ayrıca özellikle geniş açıda ve yüksek güçte zum aralığında önemli ölçüde daha kompakt objektiflerden yararlanmalarını sağlayacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun