Genel 03 EKİM 2013 / 16:45

CyberFleet'le filolar bilgiyle tasarruf edecek

Pirelli yenilikçi sürüş teknolojisiyle araçla ilgili güncel bilgileri filo yöneticilerine iletiyor.

Pirelli, Avea işbirliğiyle Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek ağır vasıta lastikleri için geliştirdiği yenilikçi sürüş teknolojisi “CyberFleet”i pazara sunuyor. Yenilikçi sürüş teknolojisi CyberFleet, lastiğin içine yerleştirilen sensörler sayesinde hava basıncı, ısı gibi lastiklerle ilgili güncel durum ve bilgileri, Avea altyapısı üzerinden kesintisiz bir iletişimle sürücüye ve filo yöneticisine anında aktarıyor.

Bu yeni teknolojiyle bir filo araç başına yılda 1000 Avro yakıt tasarrufu elde edebilecek. 2014 sonunda 1.000 araca ulaşması hedeflenen proje kapsamında 1 milyon Avro yakıt tasarrufu, 2 bin ton daha az karbon salınımı ile çevreye katkı, yol ve yük güvenliği sağlanacak.

CyberFleet teknolojisi sağladığı yakıt tasarrufunun yanı sıra, lastiklerde oluşabilecek problemleri de minimuma indirerek dayanıklılık süresini uzatıyor. CyberFleet statik ve dinamik olmak üzere filonun kullanım amacına göre iki farklı çözüm sunuyor. Dinamik çözümde her lastiğin içine yerleştirilen sensör, telematik sistem ile entegre olarak anında lastiğin içinden alınan datayı merkezi bir veri tabanına transfer ediyor. Böylece, lastik ısısındaki veya lastik hava basıncındaki herhangi bir değişiklik sürücü ve filo yöneticisine anında iletiliyor. Dinamik sistemde ayrıca araç takip özelliği, anti-theft, yapılan kilometre bilgileri de kullanıcıya sunuluyor. Statik çözümde ise, taşınabilir bir data okuyucusu, araç durur vaziyetteyken lastiğe monte edili sensörlerden lastik basınç değerlerini gösterebiliyor ve bunları kolayca bilgisayarda arşivleme imkanı sunuyor.

Avea Kurumsal İş Birimi Kıdemli Direktörü Tunç Taşman; “M2M, kullanıldığı sektörlerde milyonlarca dolar tasarrufu beraberinde getiriyor. M2M’in ekonomiye sağladığı fayda, kullanım kolaylığı, güvenlik, çevreye katkısıyla ilgili farkındalık arttıkça Türkiye’de pazar giderek büyüyor. Pazarda kullanılan SIM kart sayısının, 4-5 yıl içerisinde 5 kat artmasını bekliyoruz. Ülkemizde M2M'in en çok kullanıldığı alanlardan biri, bugünkü projemizi de kapsayan araç takip sistemleri. Bu alana baktığımızda; toplam 430 bin araçta kullanılan sistem sayesinde yıllık 1 milyar Lira civarında tasarruf edildiğini görüyoruz” dedi.

CyberFleet teknolojisi SoftTech tarafından geliştirilen mobil uygulama sayesinde, Ipad’lerden de takip edilebilecek. Proje dahilinde verimli mobilite için ek bir araç olarak geliştirilen uygulamayla filo yöneticilerinin bilgiye diledikleri yerden ulaşabilmeleri  gibi araç sürücüsü de araç mahallinden gerçek zamanlı araç takibi de mümkün olacak.
ETİKETLER : Avea cyberfleet pirelli
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun