Genel 16 TEMMUZ 2010 / 15:00

Çöplerden cennet yaratılacak

Okyanustaki çöplerin Hawaii büyüklüğünde yeşil adaya dönüştürülmesi planlanıyor.

Okyanustaki çöplerin Hawaii büyüklüğünde yeşil adaya dönüştürülmesi planlanıyor.


Netherlands Architecture Fund (Hollanda Mimarlık Ortaklığı) okyanuslardaki çöpleri toplayarak kendi kendine yetebilen adalar yaratmak istiyor.

Projede üç ana hedef bulunuyor. Bunlardan birincisi sudaki plastik ya da diğer atıklardan bir ada yaratmak, ikincisi bu adanın kalıcı hale gelmesini sağlamak ve son amaç da bu adanın içinde yiyecek ve enerji ihtiyacının tamamen kendiliğinden sağlanabilir olması.

Adanın 10 bin km2 olması bekleniyor. Bu rakam ünlü Hawaii adasının yüzölçümüne denk geliyor. Adanın kendi ırkı ve kendi kanunlarının oluşturulması bile planlanmış durumda. Projeye göre adadaki tuvaletler bile kendi kendini temizleyebilecek. Adanın tamamı da küresel ısınmaya bir etkisi bulunmayacak.

Güneş, rüzgar ve dalga enerjisi kullanması planlanan adada balıkçılık başlıca yemek kaynağını oluşturacak. Projeye şimdiden çöpler toplanarak başlandı.

Detaylar için http://www.recycledisland.com/oceansofplastic.html adresini ziyaret edebilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun