Genel 01 HAZİRAN 2010 / 09:02

Computex'te 3D bilgisayar rüzgarı esecek

3D teknolojisi bilgisayarlara da giriyor, televizyonlara gerek kalmıyor.

3D teknolojisi bilgisayarlara da giriyor, televizyonlara gerek kalmıyor.


3D sinema filmleri ve 3D televizyonlar derken karşımıza 3D bilgisayarlar geliyor. Her yıl yeni teknolojilerin tanıtıldığı Computex fuarı bu yıl 3D bilgisayarların akınına uğradı.

MSI 24 inçlik 3D bilgisayarı tanıtmayı planlıyor. Bilgisayar, iMac gibi işlemci ve diğer bileşenleri ekranın içinde topluyor. MSI masaüstü ürün yöneticisi Clifford Chun yeni ürünleriyle ilgili, "tek cihazda 3d filmler, oyunlar, fotoğraflar ve televizyon izlenebilecek. Ayrıca tek tuşla da 2d ve 3d arasında geçiş yapılabilecek" dedi.

MSI'ın masaüstü 3D bilgisayarı Ripple, Intel Core i7 860 işlemci kullanıyor. Ayrıca bilgisayarda ATI Radeon HD 5730 ekran kartı, 4 GB hafıza, 1 terabayt sabit disk, Blu-ray oynatıcı, 1,3 megapiksel kamera bulunuyor.Ripple'ın fiyatı 2 bin 200 dolar civarında olması bekleniyor. Bu yüzden de 3D televizyon yerine tercih edilebilecek bir ürün haline geliyor.

MSI'ın büyük rakiplerinden Asus da benzer 3D bilgisayarlarla Computex'te yer alacak. 15,6 inçlik 3D dizüstü ve yine 24 inçlik 3D masaüstü bilgisayarları yılın üçüncü çeyreğinde piyasada olması bekleniyor.

ESPN ve Discovery gibi televizyon kanallarının da önümüzdeki yıl 3D yayına geçeceğini açıklaması, büyük televizyon üreticilerinin 3D televizyonlarını tanıtması ve büyük organizasyonların 3D çekimlerine başlanması önümüzdeki günlerde piyasanın daha da hareketleneceğini gösteriyor. 3D bilgisayarların 2014 yılına kadar 75 milyonun üzerinde satılması bekleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun