Genel 11 KASIM 2010 / 13:23

Çocukların güvenliği için özel araçlara ihtiyaç var

Avrupa Çevrimiçi Çocuklar araştırmasının Türkiye bulguları açıklandı.

Avrupa Çevrimiçi Çocuklar araştırmasının Türkiye bulguları açıklandı.


Avrupa Çevrimiçi Çocuklar (EU Kids Online) araştırmasının bulguları ortaya çıktı. Mayıs ve Haziran aylarında Türkiye çapında hem kentlerde hem de kırsal bölgelerde yapılan çalışma ilginç sonuçları ortaya koydu.

Çalışma kapsamında, 9 ile 16 yaş arası bin 18 çocuk ve ebeveynlerinden bir tanesiyle yüz yüze görüşmeler yapıldı. Araştırmaya katılan tüm çocuklar internet kullanırken yüzde 40'ı kendi kişisel bilgisayarına sahipken yüzde 39'u bilgisayarını aile fertleriyle paylaşıyor. Aile fertleriyle paylaşılan bilgisayar yüzdesinin yüksek olmasına rağmen ebeveynlerin sadece yüzde 29'u internet kullanıyor.

Erkek ve kadın ebeveynlerin internet kullanım oranlarına bakıldığında büyük bir fark bulunuyor. Erkeklerin yüzde 49'u internet kullanırken kadınların sadece yüzde 24'ü internet kullanıyor. Avrupa ülkelerinde bu denli bir fark bulunmuyor; erkeklerin yüzde 87'si kadınlarınsa yüzde 82'si internet kullanıcısı.

Ebeveynler interneti az kullansa da çocukları tehlikelerden koruyabileceğini düşünüyor

Ebeveynlerin yüzde 72'den fazlası çocukların internette karşılaşacakları rahatsız edici durumlarda yardımcı olabileceklerini düşünüyor.

Yapılan araştırmada, interneti kullanmaya yetecek kadar bilgiye sahip olan çok az sayıdaki ebeveynin, ne çocuklarının teknoloji kullanımı sırasında elde edeceği olanakları ve karşılaşabileceği riskleri anlamakta, ne de internette onları rahatsız edecek durumlarla başa çıkmalarını sağlayabildikleri ortaya çıktı. Araştırma sonuçlarında, ebeveynlerin sadece yüzde 36'sı daha önce çocuklarıyla rahatsız olabilecekleri durumlarda ne yapmaları gerektiğini konuştuğu görüldü.

Çocuklar internetteki bir içerikle karşılaştıklarında ebeveynlerinden çok arkadaşlarına danışıyor. Ayrıca internet kullanan çocukların yaklaşık yarısı, sakıncalı bir içerikle karşılaştığında bu durumu kimseyle paylaşmıyor.

Çocuklar interneti ne süreyle, ne için kullanıyor?

Araştırmaya katılan 9-16 yaş arasındaki çocuklar, İnternet'i kullanmaya 10 yaş civarında başladıklarını ve günde 1-1.5 saat İnternet kullandıklarını belirtiyor. Kullanım nedenlerine bakıldığında çocuklar interneti en fazla okul işleri için (yüzde 92) kullandıklarını belirtiyor.

Öte yandan oyun oynamak için (yüzde 49), haberleri okumak ya da izlemek için (yüzde 40), eğlence - video klip izlemek (yüzde 59), müzik ya da film indirmek (yüzde 40) ve arkadaşlarıyla sosyal ağlarda paylaşımda bulunmak (yüzde 48) için kullanıldıkları belirtiliyor.

Tüm iletişim tabanlı faaliyetlere bakıldığında Türk çocuklarının Avrupa'daki çocuklara göre daha az iletişim faaliyetinde bulunduğu görülüyor.

Türkiye'deki çocuklar Avrupa'dakilere göre tanımadığı kişilerle daha az konuşuyorTürkiye'deki çocukların yüzde 14'ünün tanışmadığı kişilerle internette görüştüğünü, sadece yüzde 2'si bu kişilerle internet dışında da buluştuğunu belirtiyor. Avrupa'daki çocuklara bakıldığında, tanınmayan kişilerle internette konuşma oranı yüzde 25'ken bu kişilerle internet dışında görüşme oranı yüzde 6 olarak görünüyor.

Araştırmacılar çocukların güvenli internet kullanımını sağlayacak yollardan biri bilgisayarın ailenin ortak yaşam alanına taşınması olduğunu vurguluyor. Buna rağmen çocukların kullandığı bilgisayarın ortak kullanılan odada olduğunu belirten Türk ebeveynler sadece yüzde 24'ken bu oran Avrupa'daki ebeveynlerde yüzde 67'ye kadar çıkıyor.

Ayrıca, çocuklar evin dışındaki diğer ortamlarda da İnternet'e erişim sağlıyor. Türkiye'de çocukların yüzde 60'ı okulda internete bağlanırken, yüzde 51'i internet kafeleri kullanıyor. Bu ve diğer alanlarda, ebeveynler çocuklarının internet kullanımını denetleyemediğini hatırlatalım.

Elde edilen bulgular ışığında araştırmacılar, çocuklara her ne kadar nasihat verilse de, istenmeyen mesajları önleyecek, bilginin doğruluğunu kontrol edebilecek ve kişisel bilgilerinin paylaşımını engelleyecek özel araçlara ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.

Ayrıntılar ve konuyla ilgili detaylı bilgi için http://eukidsonline.metu.edu.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun