Genel 21 OCAK 2010 / 11:17

Çocuklar günde 11 saat medyanın içinde

8-18 yaş aralığı gençlerin medya tüketimi son yıllara oranla hayli artmış.

8-18 yaş aralığı gençlerin medya tüketimi son yıllara oranla hayli artmış.


 

Kaiser Family Foundation'ın yeni anketi, çocukların ve gençlerin eğlence medyasını kullanım oranın son yıllarda büyük ölçüde arttığını gösteriyor. Araştırma, 8-18 yaş arasındaki çocukların gün içinde eğlence ağırlıklı medyaya ortalama 7 saat 38 dakika harcadığını ve bu sürenin hafta içinde 53 saate denk geldiğini ortaya koydu. Buna aynı anda birden fazla içerikle ilgilenmeyi de eklerseniz, günlük medya tüketimi 10 saat 45 dakikaya kadar çıkıyor.

Çalışma sadece TV, bilgisayar, video oyunları, müzik ve cep telefonu kullanımını dikkate alırken, gün içinde çocukların bu mecralara harcadığı sürenin beş yıl içinde 1 saat 17 dakika artığını da gösterdi.

 

Araştırmaya göre çocukların TV izlemek için ayırdığı zaman gün başına 25 dakika azalırken, internet üzerinden çevrimiçi video, cep telefonu, internet televizyonu ve iPod kullanımı gibi televizyon bazlı içeriklerin tüketimi dikkate alındığında bu süre aslında 4 buçuk saate yükseliyor. Ayrıca gençler diğer medya aktivitelerine dahil olmaktansa, toplam TV içeriğini tüketiminde daha fazla zaman harcamaya devam ediyor.

 

Çocuklar cep telefonlarını gün içinde 33 dakika konuşmak için kullanırken, bir saat 35 dakikalarını mesaj göndermeye ayırıyorlar. Ayrıca 8-18 yaş arası bireylerin cep telefonuna sahip olma oranının geçen 5 yıla oranla yüzde 39 artışla üçte ikiye kadar yükselmesi gözlemlenen bir diğer sonuç.

 

Çocuklar eğlence amaçlı olarak günde ortalama bir buçuk saat bilgisayar kullanırken, bilgisayarda sosyal ağ kullanımı en popüler amacı oluşturuyor. Gençlerin yüzde 40'ın ziyaret ettiği sosyal ağlarda geçirilen süre ise günde ortalama bir saat.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun