Genel 24 ARALIK 2009 / 07:53

Citibank soygununun arkasından Rus programcılar çıktı

Black Energy olarak bilinen ve saldırı esnasında kullanılan program, Rus bir bilgisayar korsanı tarafından tasarlanmış.

Black Energy olarak bilinen ve saldırı esnasında kullanılan program, Rus bir bilgisayar korsanı tarafından tasarlanmış.


Amerikalı yetkililer, bilgisayar korsanları tarafından gerçekleştirilen ve tahminen milyonlarca dolar zarara neden olan Citibank'taki hırsızlık olayının arkasında bir Rus yazılımı olduğunu belirledi. Bunun dayanağının, Rus İş Ağı adlı çete tarafından kullanılan internet adreslerindeki trafiğin izlenmesiyle elde edilen ipuçları olduğu belirtiliyor. Rus İş Ağı, kötü niyetli yazılım, çocuk pornografisi ve istenmeyen e-postalarla bağlantısı olduğu bilinen bir grup ve Federal Araştırma Bürosu'nun (FBI) yakın takibinde.

Konuyla ilgili yayınlanan raporda parayı çalanın kim olduğu açıklanmasa da, saldırı esnasında kullanılan Black Energy adlı programın bir Rus bilgisayar korsanı tarafından tasarlandığı biliniyor. Program, hedef web sitelerini çökertmeye yönelik saldırılarda, saldırgan tarafından kontrol edilen geniş bir bilgisayar ağını harekete geçirmek amacıyla kullanılıyor.

Rapora göre saldırganlar, Citibank'ın yanında Amerikan hükümet ajansını ve diğer bir isimsiz kurumu da hedef almışlar. Saldırganların Citibank sistemlerine direk erişim sağlayıp sağlamadığı ise bilinmiyor.